Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Kronika 1999 | Kronika 1998 | Kronika 1997
Biłgorajskie Centrum Kultury
Kronika - 1997

26.01.1997
Podsumowanie roku 1996 w kulturze, sporcie i turystyce. W sali widowiskowej BDK zostało zorganizowane spotkanie działaczy kultury, sportu i turystyki oraz mieszkańców Biłgoraja poświęcone przypomnieniu osiągnięć uzyskanych przez amatorów-reprezentantów naszego miasta w tych dziedzinach.

02.02.1997
Wybory "Miss Ziemi Biłgorajskiej" Organizatorem był Biłgorajski Dom Kultury oraz Agencja Artystyczna "ADA", a całość prowadzili Maryla Olejko i Janusz Rosłan. Najurodziwsze biłgorajanki wystąpiły najpierw w strojach wieczorowych odmienione niekiedy nie do poznania, gdyż na codzień widzi się je w dżinsach, adidasach... Pomiędzy prezentacjami dziewcząt występowały zespoły artystyczne BDK. Drugą prezentację kandydatek w strojach sportowych przeżyliśmy w zniecierpliwieniu, gdyż "cała prawda" ujawniła się dopiero ujawniła się dopiero w trzeciej prezentacji w strojach kąpielowych. Już wtedy publiczność personifikowała swoje odczucia estetyczne, a jury wytypowało do finału pięć dziewcząt, chyba najlepszych.

Każda kandydatka musiała odpowiedzieć na pięć dowcipnych, a niekiedy przewrotnych pytań. Uroczyście zabrzmiała zapowiedź, podkreślona fanfarami - Miss Ziemi Biłgorajskiej '97 wybrano Magdalenę Osińską z Frampola. To nie jedyny tytuł Magdaleny, wcześniej została "Miss Polonia Super Model Lubelszczyzny '97" w Kazimierzu. Decyzja juru pokrywała się z odczuciami publiczności, która przyznała Magdalenie tytuł "Miss Publiczności". I Wicemiss wybrano Monikę Kaproń II Wicemiss została Agnieszka Szewc, która zdobyła także tytuł "Miss Foto".

01.05.1997
Święto Pracy Teatralnej. W BDK zorganizowano Święto Pracy Teatralne, było to pierwsze spotkanie teatrów dziecięcych Ziemi Biłgorajskiej. Do pracy w tym dniu przystąpiły : Grupa Teatralna ze Szkoły Podst. w Ciosmach, Teatr SP ze Smólska Dużego, Dziecięcy Zespół Zabaw Teatralnych z Frampola, Teatr Telewizji Młodych działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Biłgoraju, Zespół Małych Form Teatralnych ze SP w Soli. Wydaje się, że Biłgorajski Dom Kultury zrobi wszystko, aby ta impreza weszła na stałe do teatralnego kalendarza Biłgoraja - miasta tak przecież bogatego w tradycje teatralne.

18-22.05.1997
Wyjazd Orkiestry Dętej do Równego na Ukrainie. Nasza orkiestra biłgorajska zajęła III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Ortkiestr Dętych w Równem.

06.06.1997
XV lat Teatru Poezji i Piosenki. Teatr Poezji i Piosenki przy BDK odchodzi w tym roku piętnastolecie swojej działalności. Z tej okazji odbył się 6 czerwca galowy koncert pod hasłem :"Od zmierzchu do ostatniej kropli...czyli świtu". Jubilaci określili to następująco - "Jest to uczczenie piętnastolecia walki z marazmem, disco polo i odpornością na wszystkie poczynania teatralne mające wkład".

08.06.1997
Konfrontacje Chórów "Tobie śpiewamy Ojczyzno" Jedną z większych imprez "Dni Biłgoraja" jest Przegląd Chórów - "Tobie śpiewamy Ojczyzno". Koncert odbył się w amfiteatrze w Woli Dużej, na który przyjechało 6 chórów. Jednak przed ich okncertem wystąpiła BiłgorajskaKapela Podwórkowa "Wygibusy". Była okazja posłuchać najnowszych piosenek p. Jana Szymaniaka. Koncert rozpoczęli gospodarze, Chór Męski "Echo" przy BDK. Goście wystąpili w następującej kolejności :
  • Chór Ziemi Grabowieckiej z Grabowca
  • Chór "Rezonans" z WDK w Zamościu
  • Chór "Harmonia" z Mukaczewa na Ukrainie
  • Chór Męski "Echo" z GOK w Wiśniowej
  • Chór Ziemi Chełmskiej "Hejnał"

13-15.06.1997
II Ogólnopolski Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych

26.06.1997
XV Międzywojewódzki Turniej Orkiestr Dętych Dla miłośników orkiestr dętych, coroczne biłgorajskie turnieje są prawdziwą ucztą, pełną wspaniałych wrażeń muzycznych. W tym roku podziwialiśmy naszych gości za to, że w blisko 30 stopniowym upale, szczególnie górnicy w pełnych uniformach, potrafili nie tylko paradować, ale też grać... i to jak! Wielkie brawa! Koncert orkiestr dętych był zakończeniem imprez artystycznych "Dni Biłgoraja".

26-28.09.1997
IX Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Na tegorocznym śpiewaniu poezji w Biłgoraju Gęste Sito Krytyki i Nagrodę Publiczności otrzymał Jarosław Chojnacki ze Szczytna, za wykonanie "Anielskich chórów Adama Asnyka i "Pieśni Jesiennej" Federico Garcii Lorki do własnej muzyki. Nagrodą im. Jacka Fałkiewicza uhonorowano Marka Sochackiego z Sandomierza, a nagrodą im. Bogdana Krawca, za najlepsze wykonanie piosenek Joannę Czerwonką z Biłgoraja. Nagrodę specjalną tzw. Małe Sitko Nadziei przyznano Aleksandrze Onyszczów.

 
06.12.1997
Mikołajki "Wszystkie dzieci z Biłgoraja dziś witają Mikołaja" Taką piosenką witały dzieci Św.Mikołaja, który co roku przybywa do sali widowiskowej BDK na spotkanie z dziećmi Biłgoraja. W tym roku w sali było tłoczno, gwarno i sporo zabawy. Były występy dziecięcych zespołów BDK, tańczyli młodzi z Klubu Tańca Towarzyskiego. Teatr ZGT pokazał dwie bajki o Zabie i ogórku oraz rybce i raku. Najwięcej jednak radości sprawił Św.Mikołaj opróżniając spadły z nieba worek z prezentami. Mikołajki zakończyły się pokazem sztucznych ogni na placu BDK.

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: