Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Kronika 1999 | Kronika 1998 | Kronika 1997
Biłgorajskie Centrum Kultury
Kronika - 1998

11.01.1998
Koncert Finałowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Koncert został zorganizowany przez Biłgorajski Dom Kultury. W czasie koncertu kwestowano na rzecz dzieci poszkodowanych w wypadkach. Łązcnie na terenie miasta zebrano 2.110,38 zł. Główny koncert połączony ze zbieraniem darów odbył się w BDK. Wystąpiły biłgorajskie zespoły rockowe : Antidotum, Madragora, Sabra Cadabra, Civitas Dei, Strata Czasu i Improwizacja Afekt. Po rockowym szoku wystąpiły taneczne zespoły BDK : Nico, Rap i Disco. Rewelacją koncertu był występ uczniów Zespołu Szkół Leśnych, którzy zaprezentowali charakterystyczne dla życia leśników scenki artystyczne z oryginalnymi rekwizytami jak pies, strzelby i rogi myśliwskie i sztucznymi, jak kaczka.

18.01.1998
Podsumowanie roku 1998 w kulturze, sporcie i turystyce. To swoiste podsumowanie, którego twórcą i gospodarzem jest Burmistrz Biłgoraja odbywa się już po raz piąty. Wyróżniającym się twórcom, zawodnikom i działaczom wręczono upominki, nagrody, dyplomy i kwiaty.

15.02.1998
III Konkurs Miss Ziemi Biłgorajskiej.

W niedzielny wieczór, po raz trzeci w sali widowiskowej BDK zaprezentowały się biłgorajskiej publiczności najpiękniejsze dziewczyny z Ziemi Biłgorajskiej w rywalizacji o tytuł "Miss". W tym roku było ich 11. Kandydatki prezentowały się trzykrotnie, najpierw w wieczorowych kreacjach, następnie w sztucznych futrach zamojskiej "Gracji" i po raz trzeci w prezentacji tzw. "całej prawdy" w strojach kąpielowych. W wyniku tych prezentacji, jury wybrało trzy finalistki : Monikę Kaproń, Beatę Magdziarz i Monikę Chmiel.

Miss Ziemi Biłgorajskiej ogłoszono przy dźwięku fanfar, Monikę Kaproń z Biłgoraja.
  • I Wicemiss wybrano Beatę Magdziarz
  • II Wicemiss została Monika Chmiel
  • Miss Foto i Miss Publiczności - Dorota Magdziarz
  • Miss Gracja - Monika Pokryszka
Całą imprezę uświetniły między innymi pisoenki "Czerwonego Tulipana" (na zdjęciu)

01.05.1998
Święto Pracy Teatralnej. W sali BDK odbył się przegląd zespołów teatralnych dzieci z okazji święta pracy teatralnej. Na scenie pojawili się : "Teatr Szkolny" ze Szkoły Podst. ze Smólska, "Urwisy" z MGOK we Frampolu, "Zespół Małych Form Teatralnych" ze Szkoły Podst. w Soli. Najbardziej podobał się spektakl zespołu ze SP w Soli, który został nagrodzony wielką maskotką, pozostałe zespoły otrzymały dyplomy i nagrody pocieszenia.
08.05.1998
Biłgorajska Kapela Podwórkowa "Wygibusy" wzięła udział w jubileuszowym, XX Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych trwającym od 8 do 10 maja 1998r. w Przemyślu. Na festiwal przyjechało 19 kapel z całej Polski. "Wygibusy" prezentowali się w pierwszym dniu festiwalu. Publiczności bardzo spodobała się nowa pisenka w ich wykonaniu " Kamienica Pataszona". W efekcie biłgorajska kapela zajęła II miejsce, otrzymując dyplom i nagrodę pieniężną.
06.06.1998
Dzień Folkloru - uroczyste otwarcie Dni Biłgoraja.

07.06.1998
"TOBIE ŚPIEWAMY OJCZYZNO" - konfrontacje chórów. Koncert odbył się w amfiteatrze w Woli Dużej k/Biłgoraja. Organizatorem Wojewódzkiego Przeglądu Chórów był Biłgorajski Dom Kultury przy współudziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lublinie i Wojewódzkiegon Domu Kultury w Zamościu. W amfiteatrze koncertowało cztery chóry :
  • Towarzystwo Śpiewacze "Echo" im. St.Moniuszki w Lublinie
  • Chór Ziemi Biłgorajskiej "Echo"
  • Chór Ziemi Chełmskiej "Hejnał"
  • Chór Młodzieżowy "Canzone" z Lubaczowa.

12-14.06.1998
III Ogólnopolski festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych. W przeglądzie wzięło udział 12 kapel i orkiestr uliczno-podwórkowych.

28.06.1998
XVI Międzywojewódzki Turniej Orkiestr Dętych. Do Biłgoraja zjechały orkiestry dęte z Południowo-Wschodniej Polski. Turniej rozpoczął się od defiladowego przemarszu ul.Kościuszki na Plac Wolności, wszystkich 10 orkiestr. Tu przed budynkiem Urzędu Miasta powitał je zastępca burmistrza, dokonując jednocześnie oficjalnego otwarcia turnieju. XVI Turniej Orkiestr Dętych był zakończeniem obchodów "Dni Biłgoraja '98".

25-27.09.1998
X Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Podczas tegorocznych spotkań z poezją zaprezentowało się 21 wykonawców. Nagrodę im. Bogdana Krawca dla najlepszego wykonawcy jurorzy przyznali lubliniance Bazi Szot (1000 zł.). Za njbardziej utalentowaną autorką muzyki i tekstów uznano Dzidką Muzolf z Krakowa i ją uhonorowano nagrodą im. Jacka Fałkiewicza. Obie uczestniczki podzieliły się nagrodą Grand Prix. Laureatami czterech nagród po 400 zł. zostali : Olga Kulikowska (Słupsk), Paweł Odorowicz, Piotr Selim i Marcin Różycki - wszyscy z Lublina.

 
17-29.10.1998
W partnerskim mieście Biłgoraja, Bilinie przebywała delegacja naszego miasta na czele z sekretarzem UM Bogdanem Kowalikiem. W skład delegacji wchodziła Biłgorajska Kapela Podwórkowa "Wygibusy". Celem wizyty był udział w obchodzonym w Bilinie święcie 80 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

11.11.1998
80 Rocznica Odzyskania Niepodległości. Z okazji 80 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada odbył się koncert zorganizowany przez BDK oraz MDK. Przed rozpoczęciem koncertu wystąpił z krótkim przemówieniem Burmistrz Miasta - Stefan Oleszczak. W koncercie wzięłi udział : Orkiestra Dęta BDK,Teatr Poezji i Piosenki, Grupa Teatralna ZGT, Zespoły Taneczne, Solistki Studia Piosenki MDK, Chór Szkoły Muzycznej, Zespół Tańca Ludowego "Tanew". oraz laureaci III Regionalnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Ludowej. Koncert zakończył się wzniesieniem 80 zapalonych świec na 80-lecie Odzyskania Niepodległosci. Koncert został mile przjęty przez mieszkańców Biłgoraja zgromadzonych na widowni.
21-22.11.1998
"Koncerty Cecyliańskie". Po raz pierwszy udało zrealizować wieloletnie zamiary środowiska muzycznego - zorganizowania koncertu chórów biłgorajskich z okazji święta patronki śpiewaków i muzyków św. Cecylii. Koncertowało pięć chórów. Najpiękniejszym akcentem Koncertu Cecyliańskiego był wielki koncert połączonych chórów. Ponad 160 głosów, zaśpiewało kilka standadowych pieśni chóralnych.

29.11.1998
Koncert Andrzejkowy . Po raz pierwszy zaprezentował się najmłodszy wiekiem zespół muzyczny BDK - Big Band. W tym koncercie debiutował też inny zespół BDK - Grupa Tańca Nowoczesnego, zespół dziecięco-młodzieżowy. Poza debiutantami wystąpili : Zespół Tańca Nowoczesnego MDK - "ADA", Zespół Taneczny "Duet", Biłgorajskie "Wygibusy". Wystąpił też znany na Ziemi Biłgorajskiej - Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. Ciekawostką koncertu, podkreślającą jego charakter były wróżby andrzejkowe, które fachowo prowadziła jedna pani z Rudy Solskiej.

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: