Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 10/1995
"Prace na papierze" w MDK
Galeria Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju, zgodnie z zapowiedzią, stała się miejscem wystawy prac na papierze Jerzego Nowosielskiego.

Otwarcie wystawy nastąpiło 16 października br. Dyrektor MDK Tomasz Książek, otwierając wystawę podkreślił rolę pana Marka Świcy w jej zorganizowaniu, przy udziale Gallery Starmach z Krakowa. Ponieważ o organizacji wystawy i sylwetce autora, pisała już w poprzednim numerze Tanwi, pani Anna Świca, dziś wypada przedstawić opinie o jednym z najwybitniejszych  powojennych malarzy polskich.

" Jego twórczość nie mieści się w ramach żadnego określonego kierunku czy stylu. Niegdyś o takich artystach mówiło się czlowiek-epoka. Absolutna indywidualność, która mogla się ukształtować tylko w tej części Europy - na styku tradycji bizantyjskiej ikony i zachodnioeuropejskiej awangardy. Mimo widocznych zależności, twórczość Nowosielskiego jest jakością całkiem nową i autonomiczną. Jest świadectwem drążenia kwestii dla sztuki podstawowych, konfliktu ducha i materii.

Ważne miejscew sztuce Nowosielskiego zajmuje rysunek. Nie jest on bynajmniej w jego mniemaniu narzędziem służebnym malarstwu. Jest raczej rodzajem PISMA zapisanego przy pomocy znaków "umownych" -rodzajem hieroglifu, tworzącym swoiste zagadki, rebusy. Artysta uważa , że rysunek w swojej klasycznej formie powinien być dzisiaj odtworzeniem tego sposobu porozumiewania się, kiedy jeszcze z pisma nie stworzono alfabetu, a kiedy już stanowiło ono formę zagadki" pisze Marek Świca.

I rzeczywiście, rysunek Nowosielskiego to forma współczesna, w swej prostocie granicząca niemal z prymitywizmem, jednak zawierająca swoisty stosunek artysty do tematu "przykrytego" jakby ową prostotą. Kształt kreślony cienką przeważnie linią  wymaga  indywidualnych skojarzeń i refleksji. Wystawa obejmuje siedemnaście prac z lat 1990-1994, prawie wszystkie serigrafie i rysunki tuszem - to akty poświęcone kobiecie, jej tajemniczości budzącej Inspiracje.

Większość prac jest własnością prywatną, a pozostałe wypożyczone z GALLERY STARMACH. Jedną z prac zatytułowaną "Portret kobiecy" szczęśliwie wylosowała jedna z uczestniczących w otwarciu osób.

Wystawa była krótka, trwała do 30 października.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: