Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 10/1998
Biesiada w Nadrzeczu
W niedzielę 27 września br. Nadrzrecze - siedziba fundacji "Kresy 2000" przeżyła najazd artystów i publiczności w niespotykanej dotąd ilości. Zachętą był przebogaty program "Biesiady Artystycznej na Kresach", która rozpoczęła się już od godziny 11. Słuchaliśmy koncertu "Kapeli Zamku Radzyńskiego" - filharmoników z Poznania występujących w kwintecie instrumentów dętych a też koncertu sygnałów i muzyki łowieckiej i dworskiej z XVIII i XIX w., w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego, Potem spotkanie z malarstwem Jerzego Dudy Gracza, Antoniego Fałata i Franciszka Maśluszczaka. Tą część "biesiady" zamknął Leszek Długosz występujący z recitalem autorskim.

W popołudnie z poezją śpiewaną wystąpili laureaci z kolejnych Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską; Magdalena Turowska,Jarosław Chojnacki, Jacek Musiatowicz, Jarosław Wąsik.

Miłośnicy folkloru ludowego oglądali widowisko pt. "Obieraczki" w wykonaniu teatru obrzędowego z Rudy Solskiej.

Zespół instrumentalistów Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego "Ars Nova" z Warszawy, specjalizujący się w utworach muzyki, dawnej wystąpił z koncertem - "Świteź" dla uczczenia jubileuszu dwustulecia urodzin poety i obchodzonego teraz Roku Mickiewiczowskiego. W tak zwanym międzyczasie odbywała się aukcja akwareli Jerzego Dudy Gracza, oraz prac plastycznych dzieci na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka w Biłgoraju, w której zebrano 5915 zł. Młodzież miała okazję przypatrzeć się pokazowi warsztatów ginących zawodów i twórczości ludowej, szczególnie rzeźbiarstwu i wykonywaniu łubów do sit - dawnej specjalności biłgorajskich mieszczan. Gwiazdami biesiadnego wieczoru, była Teresa Budzisz-Krzyżanowska wybitna aktorka scen krakowskich, szczególnie Teatru Starego i warszawskich - Studio, Teatr Narodowy, znana również z wielu ról filmowych, i Janusz Olejniczak - jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki Chopina, laureat Konkursu Chopinowskiego z 1970 r. Pani Teresa zachwyciła wszystkich recytacjami utworów Norwida i Hemara poświęconych Chopinowi i pani jego serca. Pan Janusz grał muzykę Chopina jak zawsze znakomicie. Publiczność zareagowała tak jak na to artyści zasłużyli - wielokrotnymi bisami i owacją na stojąco. Jeszcze przed koncertem zarządca fundacji dziękował ks. Jarosławowi Pukalukowi za dar w postaci antycznego niemal, acz grającego, fortepianu, tak bardzo potrzebnego w domu służebnym.

Tuż po zakończeniu koncertu laureatów X Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską w Biłgorajskim Domu Kultury, laureaci wystąpili w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu. Tak w zasadzie zakończyła się biesiada duchowa. Kulinarna i towarzyska trwała jeszcze długo, długo. Bo było i o czym rozprawiać. Biesiada będąca finisażem tegorocznego sezonu artystycznego, uderzała bogactwem i rozmachem - przecież, Szanowni Państwo Szmidtowie, "tego" wystarczyłoby na kilka przyzwoitych koncertów ! Tego wszystkiego Warn nie zapomnimy i oby przyszły sezon był równie udany. Brawo !

Marek J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: