Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 10/1998
Nocne poezji śpiewania
X Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską rozpoczęły się w tym roku 25 września. Wieczorem na scenie BDK, gdzie przed dziesięciu laty rozpoczynano "Spotkania", zabrzmiało znane już poza Biłgorajem "Daj mi Panie teatr..." Jak zawsze Maryla Olejko i Janusz Rosian prowadzili koncert. Koncert Inauguracyjny rozpoczęli gospodarze swoistym recitalem najlepszych utworów. W drugiej części koncertu wystąpili laureaci z poprzednich koncertów; Jarosław Wąsik, Magdalena Turowska, Jacek Musiatowicz, Agata Ślazyk, Jarosław Chojnacki. Koncert zakończył się recitalem Mirosława Czyżykiewicza.

Drugi dzień "Spotkań" to koncert konkursowy, w którym wystąpiło 21katarzyna siedlecka wykonawców przybyłych z całej niemal Polski. Biłgoraj reprezentowała grupa "Mniej więcej" i Joanna Czerwonka z Teatru Poezji i Piosenki. Koncert zakończył się znakomitym recitalem dwóch młodych Austriaków Christopha Michałke i Carla Majneri. W ten sposób zakończyły się nocne poezji śpiewania. Dzienny koncert finałowy odbył się w niedzielę 27 września. Wystąpili laureaci wyłonieni przez jury w składzie; Stefan Brzozowski, Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Głowacki, Jan Poprawa i Janna Fedorowicz. Wolą jury Honorowe Grand Prix przyznano Dzidce Muzolf z Krakowa i Basi Szot z Lublina. Dzidka otrzymała też nagrodę autorską im. Jacka Fałkiewicza (1000zł) ufundowaną przez Burmistrza Biłgoraja, natomaist Basia dostała nagrodę (1000zł.) ufundowaną przez Wojewodę Zamojskiego. Obie dziewczyny wyróżniały się z grona wykonawców, szczególnie Basia pokazała to co każdy uczestnik powinien mieć opanowane - umiejętność zachowania na scenie i uzewnętrznienia treści utworu w ruchu, geście, mimice czy nawet w rekwizycie, gdy do tego dodamy jeszcze talent, predyspozycje fizyczne ( dziewczyna filigranowa, ale interesująca) i jeszcze trochę pracy, to z pewnością nie będzie gorsza od Jarka Chojnackiego. Basia śpiewała utwory Igora Jaszczuka "Na przystanku" i "W głowie mam dość". Dzidka śpiewała własne utwory "Nie pukaj" i "Pejzaż w kolorze nocy".

Jury przyznało dalej, cztery równorzędne nagrody po 400 zł Oldze Kuligowskiej ze Słupska, Pawłowi Odorowiczowi, Marcinowi Różyckiemu i Piotrowi Selimowi z Lublina. Trzy równorzędne wyróżnienia po 200 zł przyznano Agacie Talandzie z Żabna, Katarzynie Siedleckiej i Jakubowi Pałysowi z Lublina.

"Małym Sitkiem Nadziei" wyróżniono najlepiej rokującego młodego wykonawcę - Olgę Kuligowską. Szczególne podziękowania otrzymała "orkiestra" towarzysząca większości wykonawców w składzie P.Odorowicz, P.Selim i gość z Litwy Vidas Svagzdys.

Ponadto upominki otrzymali byli laureaci "Spotkań". Nagrodę jubileuszową - Rajtak (500 zł.) i Nagrodę Publiczności otrzymał Marcin Różycki. Nagrodę Fundacji Kresy 2000 otrzymała Agata Tałanda.

Po raz pierwszy na "Spotkaniach" odbyło się typowanie wykonawców na XXXV Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, który odbędzie się w maju 1999 roku. Z biłgorajskich "Spotkań" nominowano na ten festiwal Marcina Różyckiego i Olgę Kuligowską.
marcin różycki Na zakończenie koncertu wszyscy uczestnicy odśpiewali "Daj mi Panie tear..." Publiczność biłgorajska gorąco żegnała artystów i powoli opuszczała salę. Można powiedzić, że X "Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską" przeszły do historii, ale trzeba powiedzieć , że trwają już dziesięć lat, trwają dzięki uporowi i zaangażowaniu gospodarzy Teatrowi Poezji i Piosenki, a szczególnie Maryli Olejko, Januszowi Postanowi i innym - ludziom prawdziwie rozmiłowanym w tej sztuce, która dzięki nim fascynuje i uszlachetnia. Trwają dzięki hojności sponsorów. Trwają dzięki też fantastycznej biłgorajskiej publiczności, cierpliwej na nocne poezji śpiewania.

Twórcom i kontynuatorom "Spotkań", życzymy następnych dziesięciu dobrych i przynoszących niezapomniane wrażenia, im , naszym gościom i nam samym !

Marek J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: