Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 10/1999
Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej
"O mój rozmarynie", "Ułani, ułani", "Marsz piechoty", "Hej strzelcy w las", "Jak to na wojence" i inne wojskowe pieśni i piosenki najczęściej śpiewane były przez młodzież szkolną na tegorocznym IV (ale pierwszym) Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej - Biłgoraj '99, który odbył się 24 października w Biłgorajskim Domu Kultury. Festiwal zorganizowały biłgorajskie domy kultury MDK i BDK, a wykonawcy przyjechali ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu.

Młodzież podzielono na kategorie wykonawcze; chóry, zespoły wokalne i solistów.

Jury pod przewodnictwem Pana Andrzeja Sara przyznało następujące nagrody i wyróżnienia;

W kat. chórów; 1 m - Chór Gimnazjum z Łukowej, II m. Chór ze SP w Tereszpolu Zaorenda i III m - "Wiolinki" ze SP w Łukowej.

W kat. zespołów wokalnych; Im - Zespół z Gimnazjum Nr 2 w Biłgoraju, Hm - Zespół "Klaps" z Biszczy, IIIm - ex aequo Zespół "Picollo" ze SP Nr 1 w Aleksandrowie i Aleksandra i Grzegorz Kuna, rodzeństwo z Radzięcina.

W kat. solistów; I m - ex aequo; Sławomir Niemiec ze SP w Aleksandrowie i Marcin Paluch z GOK w Łukowej, Hm - Anna Kozak z Gimnazuim w Łukowej, IIIm Ilona Zwolińska z Gimnazum w Łukowej.

Nagroda indywidualna Pana Mieczysława Grygiela, została przyznana A. i G. Kuna z Radzięcina.

Werdykt jury był zbieżny z reakcją publiczności i rzeczywiście nielicznych, najlepszych, szczególnie tych prezentujących dość ciekawe interpretacje, nagradzano spontanicznie brawami. Przyznać jednak trzeba, że i tym najlepszym zdarzały się potknięcia i to dość poważne, świadczące o pośpiesznym przygotowywaniu się do festiwalu.

O tych nie najlepszych lepiej nie wspominać. Oczywiście, takie przygotowanie obniża rangę festiwalu, który jak dobrze pamiętam, w pierwotnych założeniach miał być poważnym festiwalem, nie tylko dzieci i młodzieży i rzeczywiście zapowiadał się dość dobrze. Co się więc stało? Może jednak warto pomyśleć o eliminacajch. Może na finale festiwalu sala widowiskowa BDK będzie pełna. Czego organizatorom serdecznie życzę.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: