Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 11/1996
Artysta - emigrant
Jakiż będzie los tego dziecka, zastanawiali się jak wszyscy rodzice, państwo Julia i Antoni Knappowie, kiedy 11 lipca 1921 roku w Biłgoraju przyszło na świat ich dziecko. W najśmielszych marzeniach nie można przewidzieć jak los potrafi prowadzić człowieka przez życie. Tu w małej biednej mieścinie życie biegło Stefanowi jak wszystkim biłgorajskim dzieciakom. Dopiero od wyjazdu do Lwowa zaczęła się przygoda z życiem Stefana Knappa. Ukończył tam Liceum. Ukończył też, co później okazało się bardzo przydatne, kurs pilotażu. W 1939 roku po wkroczeniu wojsk sowieckich do Lwowa został jak wielu aresztowany i wywieziony do łagru na Syberię. W wyniku układu pomiędzy rządem polskim w Londynie a ZSRR zostaje uwolniony i wstępuje do armii gen. Andersa z którą przebywa szlak bojowy. Wkrótce wstępuje do RAF-u, gdzie jako pilot myśliwski walczy do końca wojny. Za zasługi bojowe jest odznaczony wielokrotnie. Zostaje w Anglii. W Londynie kończy Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych. W końcu lat czterdziestych zaczyna wystawiać w liczących się galeriach świata. W 1956 roku wychodzi jego powieść autobiograficzna "The Square Suń" (Kwadratowe słońce) Sztuka Stefana Knappa przyciąga oryginalnością. Unikalna, odkrywcza technika jaką stosuje powoduje wzrost zamówień na fasadowe kompozycje na budynkach.

Inne kompozycje powstają na niskowęglowej stalowej blasze, którą pokrywa się emalią o specjalnej kompozycji. Artysta zaczynał tworzyć wzorem średniowiecznych poprzedników. Początkowo malował na miedzi, potem stosował stalową blachę poddawaną procesom trawienia kwasami i kąpielą w roztworze niklu. Po tym stal pokrywana była warstwą porcelany, czasami z domieszką kobaltu. Stosował wielokrotne wypalanie po nałożeniu każdej warstwy farby. Farby - tworzywo to były mieszanki sproszkowanego szkła na spoiwie ze specjalnego rodzaju gumy i wody uzupełnianego tlenkami złota i uranu. Dzięki temu farba stawała się przejrzysta i rozświetlona. Technologia ta jest bardzo droga co też wpływa na cenę dzieł. Mimo to powstają ogromne panneaux na fasadach wielkich budynków. Każda z kompozycji składa się z wielkiej ilości elementów wykonywanych mozolnie techniką Knappa często własnoręcznie w pracowni albo też w wynajętym hangarze lotniczym. Panneaux Knappa zdobią "Seagram Building", 40-piętrowy gmach w Nowym Jorku, są na londyńskim lotnisku Heathrow, na ścianach kilku uniwersytetów nowojorskich, na gmachach w Hadze, w Izraelu, w Kandzie, a także w planetarium w Olsztynie, na frontonie gmachu auli Uniwersytetu im. M.Kopernika w Toruniu. W Warszawie dzieło Knappa oczekuje na swoje miejsce w stacji metra. Oryginalny portret Mikołaja Kopernika znajduje się w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju. To prawdopodobnie jedyne dzieło mistrza jakie znajduje się w rodzinnym mieście. Stefan Knapp obok plastyki monumentalnej malował także na płótnie farbami olejnymi i akrylowymi. Bardziej znane dzieła to; "Agresywna forma", "Konflikt", "Tryptyk", "Róża". Tworzył też rzeźby w metalu, zawsze stosując własną technikę w której niedorównanym okazał się mistrzem.

Zmarł 11 października br. w Anglii. Był jednym z nielicznych polskich artystów, "którym udało się zdobyć ogromne uznanie na świecie. Jego dzieła zostały w liczących się muzeach, urzekają ciągle intensywnością i czystością barw, właśnie kolor jest w nich najistotniejszym walorem. Pozostawił po sobie wielkie dzieła, które z pewnością przetrwają długo - oby równie długo trwała pamięć o tym wielkim artyście i Polaku rodem z Biłgoraja.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: