Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 11/1997
Jubileusz "Znicza"
Tańcem narodowym dedykowanym jubilatowi - Ludowemu Klubowi Sportowemu "Znicz" Biłgoraj rozpoczął uroczyste spotkanie Zespół Tańca Ludowego "Tanew" z Zespołu Szkół Mechaniczno Elektrycznych.

22 listopada br. długoletni działacze i zawodnicy klubu zaproszeni zostali na obchody jubileuszu XXV - lecia działalności. Uroczyste spotkanie zorganizowane w obiektach Zespołu Szkół Budowlanych było okazją do rozmów o historii klubu, sukcesach biegaczek i ich trenerów - Stanisława Bąka i Mieczysława Jamroza. Mówiono o bardzo dobrych wynikach pierwszoligowych ciężarowców i prawidłowej pracytrenerów: Henryka Wybranowskiego i Józefa Olekszyka. Reprezentująca wojewodę zamojskiego Maria Brzozowska -dyrektor wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UW wręczyła jubilatom puchar i upominki dla zasłużonych działaczy. Okazały puchar i sprzęt sportowy to dar Józefa Poteruchy - szefa Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS. Za owocną, wieloletnią współpracę podziękował pucharem i odzna-czeniami resortowymi prezes Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów w Lublinie Wacław Czurak. Reprezentujący władze samorządowe Biłgoraja burmistrz Stefan Oleszczak podziękował wszystkim zawodnikom i ich trenerom za rozsławienie miasta w kraju i poza granicami. Życząc dalszych sukcesów w następnych latach wręczył pamiątkowy puchar i nagrodę pieniężną.

Obchody jubileuszu są okazją, by przybliżyć historię zasłużonego dla miasta, województwa i kraju klubu.

Lata pięćdziesiąte to początki sportu elzetesowskiego w Biłgoraju, kiedy to utworzono Ludowy Klub Sportowy z sekcją podnoszenia ciężarów. W roku 1972 klub przyjął nazwę "Znicz". Na zebraniu założycielskim obecne były 22 osoby. Zebranie prowadził przewodniczący PKKFiT w Biłgoraju, Stanisław Kapituła, który omówił założenia działalności LKS uwzględniając zadania powoływanego klubu Znicz przy PZGS. Andrzej Gmyz - sekretarz Powiatowego Zrzeszenia LZS, zapoznał zebranych ze statutem. Następnie przystąpiono do dyskusji i tajnych wyborów zarządu, do którego weszli: Janusz Bentkowski - prezes, Ryszard Bil - wiceprezes, Andrzej Gmyz - sekretarz, Adam Gruszka -skarbnik, Wiesław Proć - gospodarz, Stefan Koperwas - członek. Kolejno funkcję prezesów pełnili, przez kilkanaście lat Michał Wrotkowski, Eugeniusz Sottysiak, Wiesław Kozyra.

Od początku działania sekcji podnoszenia ciężarów wyróżniającymi się zawodnikami byli reprezentanci kraju: Wiesław Proc i Tadeusz Niemiec. Dobrze spisywali się Janusz Szawara; Krzysztof Kulpa i wielce obiecujący Józef Olekszyk, Zdzisław Żołopa i Jan Markiewicz. Wspomnieć należy również Zbigniewa Ziemińskiego i Jerzego Cichorza, Macieja Wrotkowskiego. Dobrą ich passę kontynuują Hubert Chełchowski, Jacek Kaczor i Dariusz Osuch - obecnie "Światowid" Myszków. W sekcji trenują również medaliści młodzieżowych instruktorów Polski, którzy stanowią o sile biłgorajskiego zespołu.

Powołana w latach siedemdziesiątych sekcja lekkoatletyki odnotowała sukces biegaczy: Leszka Misztala, Mieczysława Jamroza i Bożeny Golik na VI Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży. Ponadto do wyróżniających się zawodników należeli Wiesław Nalepa, Eugeniusz Dzido, Sławomir Struk i Stanisłw Bąk. Wychowanka klubu, Dorota Maciocha, była mistrzynią Polski LZS i powołana została do kadry narodowej tego zrzeszenia. W ostatnich latach sławę klubowi przynoszą biegaczki: Justyna Młynarska - Bąk - reprezentantka Polski, wielokrotna medalistka mistrzyni kraju na dystansach 1500, 5000 i 10000 m., Małgorzata Bury - reprezentantka Polski w biegach średnich, wicemistrzyni Europy juniorek na dystansie 1500 m, objęta przygotowaniem do igrzysk olimpijskich w Sydney.

Wiele sukcesów na swym koncie mają biłgorajscy karatecy, a ich lider Andrzej Maciejewski, to medalista mistrzostw Polski i Europy.

Sekcja kolarska to przede wszystkim Stanisław Mazurek, Stefan i Wiesław Mielechowie oraz Stanisław Sokal. Ponadto w klubie działały sekcja pływacka i krótko, łucznicza.

Od lutego 1997 r. zarząd klubu pracuje w następującym składzie: prezes Ryszard Grzybek, wiceprezes Zdzisław Zołopa i Zbigniew Kita, sekretarz Stanisław Bąk, skarbnik Zbigniew Woźny oraz członkowie Stefan Oleszczak i Andrzej Miazga. Kierownikiem biura jest Mieczysław Jamroz.

O dobrej pracy trenerów i zarządu świadczy fakt, że do Plebiscytu Tygodnika Zamojskiego na 10 najlepszych sportowców i 5 szkoleniowców zamojszczyzny z naszego klubu kandydują sportowcy:Hubert Chełchowski i Jacek Kaczor - ciężarowcy, Justyna Bąk i Małgorzata Bury - lekkoatletyka. ZgŁoszonym kandydatom cały sportowy Biłgoraj życzy odniesienia sukcesu.

Andrzej B. Miazga

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: