Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 12/2000
Ku chwale św. Cecylii
W dniu św. Cecylii, patronki śpiewaków i muzyków, tradycyjnie już, odbywają się w Biłgoraju Koncerty Cecyliańskie. Uczestniczą w nich wszystkie biłgorajskie chóry i gościnnie występują chóry z Goraja i Frampola. Koncerty organizowane są przez proboszczów i organistów naszych parafii, z pomocą BCK, a nad wszystkim czuwa maestro Henryk Nizio. W tym roku gospodarzem koncertów była Parafia WNME Tu odbywał się koncert finałowy po wcześniejszych występach w biłgorajskich kościołach.

W koncertach występowały;

Chór Męski Ziemi Biłgorajskiej "ECHO", istniejący od 39 lat, mający za sobą wiele koncertów krajowych i zagranicznych, wiele sukcesów muzycznych. Chór liczy 29 śpiewaków-amatorów a dyryguje nim Henryk Nizio. W repertuarze ma popularne, jak i bardzo ambitne utwory. Na koncertach chór zaśpiewał utwory G.Łomakina, M.Kendoffa i Ludwiga van Betowena.

 

 

Chór Parafii św.Jana Nepomucena we Frampolu, jest kontynuatorem 100-letnich tradycji śpiewu chóralnego w tym mieście. Liczy 30 osób a dyryguje nim Wło-dzisław Jasiński. Chór zaprezentował; "Wenikreator" -Fayera, "Sanctus Bennedictus" i Hymn do Najświętszej Marii Panny.

 

 

Chór Parafii św, Marii Magdaleny, najliczniejszy chór w Biłgoraju prowadzony jest przez Ireneusza Pietrzniaka od 1986r. Chór wykonał na koncertach "Głoś imię Pana" - Straslunda, "Maranate"- w opr.Gałuszki i znany utwór Mikołaja Gomółki "Kleszczmy rękoma".

 

 

Chór Parafii św. Jerzego, najmłodszy chór parafialny, gdyż powstał w 1992r z inicjatywy ówczesnego organisty Jarosława Rabińskiego. Obecnie chórem dyryguje Henryk Nizio. Chór ma za sobą znakomite koncerty w świątyniach Lwowa. Na Koncertach Cecyliańskich wykonał - "Cantikorum Jubilio" - Hendla, „Kirie" -z mszy H.L.Haslera i "Ave Maria" - Bacha-Gunoda.

 

 

Chór GENEZARET z Parafii św. Bartłomieja w Goraju, ten nieliczny i młody, powstał w 1990 roku, ma już za sobą wiele sukcesów artystycznych na przeglądach i festiwalach świadczących o jego wysokim poziomie artystycznym. Chórem kieruje Diana Adamska i pod jej batutą chór zaśpiewał "Misję"-E. Morricone, "Zdrowaś Królowo Wyborna" -A.Koszewskiego i "Salwę Regina" -Pearsalla.

 

 

Chór Parafii WNMP, ma największe w Biłgoraju, bo 92 letnie tradycje. Założył go organista Władysław Kotowski. Czasy świetności chóru przypadały w okresie dyrygentury nieodżałowanego Czesława Fornala. Aktualnie chór prezentuje nadal wysoki poziom artystyczny pod dyrekcja Józefa Wajraka. Chór ma w swoim bogatym dorobku dziesiątki znakomitych koncertów w liczących się sanktuariach na terenie kraju. Wykonał po mistrzowsku "Ave Maria"- Chlon-dowskiego, "Modlitwę" i „Va Pen-siero" - G. Verdiego.

Na zakończenie Koncertu Cecy-liańskiego organizatorzy przygotowali obecnym w kościele WNMP prawdziwa ucztę wokalną. Ponad 140 śpiewaków tworzących jeden chór wykonało wspólnie najbardziej lubiane pieśni; "Gaude Mater Polonia", "Hymn do św.Cecylii", "Psalm 77-M.Gomółki i "Kraj rodzinny"- Mikulskiego.

Koncerty Cecyliańskie są ciągle wspaniałym przeglądem pieśni sakralnej, łączącej modlitwę z muzyką. Biłgoraj może być dumny, że to wielkie wydarzenie muzyczne, rozpoczęte kiedyś przez Czesława Nizia, jest kontynuowane, stało się chlubną tradycją, na chwałę Bogu i dla wzruszenia ludzkich serc.

Dziękujemy za to i oczekujemy na cecyliańskie śpiewy w 2001 roku.

Marek. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: