Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 12/2000
Uhonorowanie dawców krwi
W dniu 18 listopada 2000 roku o godz. 13 w restauracji "Pod Łabędziem" Rejonowa Rada Honorowego Krwiodawstwa PCK w Biłgoraju zorganizowała powiatowe spotkanie z Honorowymi Dawcami Krwi PCK.

W spotkaniu uczestniczyło kilka osób zaproszonych min. burmistrz Stefan Oleszczak, przedstawiciele ZOZ w Biłgoraju , przedstawiciele Zarządu Okręgowego PCK z Zamościa, przedstawicielka Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, pod który podlega punkt krwiodawstwa w Biłgoraju, mgr Elżbieta Bu-dzińska.

Spotkanie to miało na celu wyróżnienie i odznaczenie zasłużonych honorowych dawców krwi.

Najbardziej cenionym odznaczeniem wśród krwiodawców jest Kryształowe Serce, które otrzymał Jan Smutek, który oddał 75 litrów krwi, następnie zostały wręczone odznaczenia Brązowe Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla honorowych dawców krwi i za zaangażowanie w rozwój krwiodawstwa na naszym terenie otrzymali je: Hudy Jerzy, Kryń Andrzej, Kawa Stanisław i Komornik Stanisław. Były też odznaczenia Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, które otrzymało około 30 osób. Odznaczenie to można otrzymać po oddaniu 6 litrów krwi. Zostały wręczone też wyróżnienia Burmistrza Miasta Biłgoraja za wieloletnie zaangażowanie w pracy na rzecz honorowego krwiodawstwa, były to dyplomy pamiątkowe i zegarki.

Na spotkaniu został rozstrzygnięty konkurs, była to już trzecia jego edycja. Czterokrotne oddanie krwi w punkcie krwiodawstwa w Biłgoraju kwalifikowało do udziału w konkursie. Do konkursu zakwalifikowało się około 100 osób w tym 51 dostało nagrody o wartości od 100 do 500 zł. ufundowane przez sponsorów. Nagrodami, między innymi, były: rower, aparat fotograficzny, materace, odkurzacz. Celem tego konkursu było zmobilizowanie ludzi do systematycznego oddawania krwi.

W tym roku pięknie zadziałała młodzież z Zespołu Szkół Leśnych oraz ze Szkoły Medycznej w Biłgoraju.

Przykrą sprawą jest to, że mimo tak wielu sukcesów, jakie odnosi się w Biłgoraju poprzez zachęcanie do oddawania krwi to decyzją Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie od nowego roku w Biłgoraju ma zostać zamknięty punkt krwiodawstwa, a w zamian raz w miesiącu ma przyjeżdżać samochód, w którym to można będzie oddawać krew.

M.C.

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: