Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 2/2000
MDK przed rozbiórką
Częściowej rozbiórce ulegną w tym roku pomieszczenia zajmowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju. Jak będzie wyglądała praca MDK z młodzieżą w tej okrojonej z powierzchni placówce? Powiedział nam dyrektor Tomasz Książek.
- Powierzchni ubędzie sporo. Przestanie istnieć cały segment dawnego Przedszkola nr 5 aż do ściany Galerii MDK. i pionowo do dołu parter aż do ściany pawilonu handlowego. Rozebrana tez zostanie wymiennikownia przy ul. Nadstawnej. Będzie tu budowany blok mieszkalny przez Spółdzielnię Mieszkaniową "Łada" w Biłgoraju. Jest to decyzja nieodwołalna zarządu spółdzielni poszukującej stale powierzchni dla budownictwa mieszkaniowego. Termin opuszczenia lokalu wyznaczono nam na 30 kwietnia br. Utracimy więc około 1/3 ogólnej powierzchni, w tym najładniejszą salę ćwiczebną, w którą włożyliśmy wiele pracy i środków finansowych np. nowy parkiet, ściana wypełniona lustrami. Ponadto musieliśmy zaimpregnować boazerie we wszystkich pomieszczeniach, co również kosztowało. Tej sprawy nikt z nami nie konsultował, jest to potężne zaskoczenie.

Jak będziecie prowadzić pracę z młodzieżą na zmniejszonej powierzchni? - Będzie to wielkie utrudnienie dla naszej egzystencji. To będzie ciasnota, przy pomieszczeniu tylu dzieci, które również te zmiany odczują. Szczególnie boleję nad utratą tej najlepszej sali. Przed zajęciami będziemy musieli przeprowadzić adaptację pomieszczeń, które pozostaną, do nowych potrzeb i wymogów działalności MDK. Pozostanie dużo małych pomieszczeń, niektóre bez okien. Będziemy musieli wyburzyć kilka ścianek działowych, na co mamy już zezwolenie. Musimy udrożnić komunikację wewnątrz, żeby nie przechodzić z pomieszczenia do pomieszczenia od zewnątrz. Jedną z sal musimy adoptować na salę ćwiczebną. Powtarzam, to jest spore utrudnienie w naszej pracy. Przychodzi do nas około 600 dzieci i młodzieży, a przecież jakieś podstawowe warunki musimy im zapewnić, żeby nadal tu przychodzili a nie zostali na ulicy.

Czy w nowym budynku będzie lokal dla MDK?
- Nie będzie. Będzie to wyłącznie budynek mieszkalny.

Kończąc rozmowę wypada tylko życzyć pracownikom MDK oby utrudnienie, spowodowane uszczupleniem lokalu nie odbiło się niekorzystnie na pracy z dziećmi i młodzieżą, co niniejszym czynię.

M.J.Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: