Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 2/1996
Trochę lata zimą czyli I Konkurs Miss Ziemi Biłgorajskiej
Nareszcie! Po wielomiesięcznym oczekiwaniu, mamy pierwszą uznaną za najpiękniejszą, dziewczynę Ziemi Biłgorąjskiej -96

4 lutego odbył się I Konkurs Miss Ziemi Biłgorajskiej -1996. Sięgając do historii naszego miasta należy przyznać, że już w 1960 r., miała miejsce w Biłgoraju podobna Impreza, organizowana przez jedną z lubelskich agencji. Wybrano wtedy Miss Biłgoraja, panią z Goraja, jako jedyną kandydatkę i... na tym poprzestano. W tej sytuacji nie ma błędu w tytule i od bieżącego roku będziemy hołubić nową piękną Imprezę wchodzącą w naszą tradycję a sławiącą Biłgoraj z urody l wdzięku jego mieszkanek.

Sala widowiskowa Biłgorajskiego Domu Kultury okazała się za ciasna na tę Imprezę, jakby wbrew wywodom malkontentów. Ludzie cierpliwie stali we wszystkich możliwych miejscach, również bardzo tłocznie w hollu. Publiczność w różnym wieku; od osobnika nieznanej płd i w wieku około roku, do babć i dziadziów uczestniczek konkursu. Najwięcej było młodzieży. Wszyscy znakomicie reagowali na to co dzieje się na scenie. A działo się bardzo ciekawie. Rozpoczął Teatr Poezji l Piosenki BDK, specjalnie skomponowaną piosenką pt. "Miss - Wybory". Tuż, po tym - pierwsza prezentacja kandydatek w wieczorowych kreacjach. Na scenie pojawiło się piętnaście panienek z dyskretnie (niektórzy twierdzili, że zbyt dyskretnie) przyczepionymi do rąk plakietkami z numerami. I tak z nr l Beata Kutryn (Rogale), 2 Agnieszka Osińska (Frampol), 3 Iwona Kawa (Józefów), 4 Agnieszka Bartoszek (Biłgoraj), 5 Iwona Koprowska (Biłgoraj), 6 Katarzyna Kwinta (Biłgoraj),? Agnieszka Zygmunt (Zwierzyniec), 8 Elżbieta Siczek (Biłgoraj), 9 Sylwia Król (Zamość), 10 Justyna Pityńska (Biłgoraj), 11 Ewa Lewandowska (Biłgoraj), 12 Barbara Szuper (Borki), 13 Agnieszka Dobek (Biłgoraj), 14 Agnieszka Szewc (Biłgoraj), 15 Monika Białek (Biłgoraj). Pierwsza prezentacja wywołała bardzo dobre wrażenie i panienki otrzymały gorące brawa, czym zbudowane pobiegły przebierać się do następnej prezentacji.

Widzom tymczasem zaprezentowano, raczej znane już, popisy zespołów artystycznych BDK, a to; Klub Tańca Towarzyskiego "DUET", wspomniany już Teatr Poezji i Piosenki, Zespól Tańca Nowoczesnego "Tour Eiffel". W drugiej prezentacji, panienki pokazały się odziane raczej skąpo w strojach, powiedzmy sportowych. Wykonały bardzo zgrabnie i z wyczuciem rytmu coś na kształt tańca nowoczesnego, prezentując też indywidualne pomysły choreograficzne, czasami dość zalotne w stosunku do publiczności l zapewne jury. Prezentacja zakończyła się obietnicą złożoną przez prowadzących Imprezę Marylę Olejko i Janusza Posłana, że następny pokaz odbędzie w strojach kąpielowych. Po sali powiało latem i głośnym męskim westchnieniem. Temperatura sali wyraźnie wzrosła. W czasie, gdy panienki przebierały się, ponownie wystąpiły zespoły artystyczne. Tym razem ( a i później) dość przyzwoicie zaprezentował się zespól Teatru Poezji i Piosenki parodiując styl Rap i Inne "szpanerskie" zachowanie niektórych muzyków. Szkoda tylko, że widzowie nie bardzo wiedzieli co się do nich śpiewa , jako że nikt nie zapowiadał utworów. Wreszcie ukazały się panienki w strojach kąpielowych. Ta niezupełnie "naga prawda" nie pozwala już ukryć żadnych mankamentów sylwetki i praktycznie od tego momentu zaczyna się prawdziwy konkurs. Chyba jednak podobały się wszystkie, świadczyły o tym bardzo gorące brawa, mimo że odczuwało się sympatię widowni do niektórych kandydatek. Prezentacja skończyła się zbyt szybko, jak bardzo wielu widzów zdecydowanie twierdziło, dając temu wyraz głuchym pomrukiem. A na scenie pojawiła sięBiłgorajska Kapela Podwórkowa "Wigibusy", wywołując jak zwykle, powszechny aplauz, co oznaczało, że śpiewane przez kapelę piosenki ciągle podobają się i ludzie dobrze się przy nich bawią. Kolejna prezentacja przyniosła ponowny wzrost napięcia.

Wyłoniono pięć finallstek. Jury w składzie: Stefan Oleszczak - przewodniczący l ; Leonard Marczuk (organizator ćwierćfinałów "Miss Polonia" w Zamościu), Anna Iskra, Krzysztof Maksymiuk, Elżbieta Mazur, Krystyna Szczepanik, Czesław Dziduch.Jan Birut, Krzysztof Bakalarski, Krzysztof Tochman, Jan Kukiełka, Ryszard Klimczak, Krzysztof Kochanowski, Henryk Oziębło - członkowie, uznało , że w finale konkursu wystąpią; Beata Kutryn, Agnieszka Osińska, Katarzyna Kwinta, Sylwia Król i Agnieszka Dobek. Finallstki poddano dalej próbom Inteligencji i wiedzy oraz zdolności tanecznych. Widoczne tu różnice bardzo mocno zaważyły na zajętych w konkursie pozycjach, premiowano więc nie tylko urodę i sylwetkę. Po kolejnych popisach artystycznych, nadeszła pora na finał. W sali pełnej napięcia, cisza. Na scenie dziewczęta usiłują ukryć tremę wyćwiczonymi uśmiechami. Wreszcie słyszymy pierwsze werdykty;

IV Wicemiss - to BEATA KUTRYN, 18 lat, 174 cm wzrostu, uczennica liceum zawodowego interesująca się tańcem l sportem. W nagrodę otrzymuje czajnik bezprzewodowy.

III Wicemiss - to SYLWIA KRÓL ,18 lat, 171 cm wzrostu, uczennica zamojskiego liceum, hobby to muzyka l sport. ( fot. na I stronie BGSTanew" nr l (l 02)).,Nagroda, również czajnik bezprzewodowy.

II Wicemiss - to AGNIESZKA DOBEK ,18 lat, wzrost 172 cm., uczennica technikum odzieżowego, podobnie jak koleżanki Interesująca się sportem .tańcem oraz językami obcymi. W nagrodę otrzymała odtwarzacz wideo.

I Wicemiss - to AGNIESZKA OSIŃSKA , 17 lat, 177 cm. wzrostu, uczennica liceum, z zainteresowaniami do sportu l muzyki. Otrzymała też tytuły; MISS PUBLICZNOŚCI l MISS FOTO. Nagrodzona magnetowidem, radiomagnetofonem, maskotkami, aparatem fotograficznym l sumą 100 dolarów USA.

MISS ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ'96 -została KATARZYNA KWINTA. 18 lat, wzrost 168 cm, abiturientka Liceum Ogólnokształcącego Im. ONZ w Biłgoraju, o szerokich zainteresowaniach między Innymi; sportem.muzyką, tańcem, językami obcymi, sztuką walk wschodu.

Otrzymała główną nagrodę - telewizor kolorowy "Elemis" ufundowany przez PH "Apis".

Wszystkie dziewczęta otrzymały upominki w postaci kompletów bielizny od firmy "Prima", kompletów rajstop od firmy "Splot", oraz zestawów kosmetyków od firm "Innina" i "Adamex". Burmistrz Stefan Oleszczak ofiarował wszystkim kandydatkom kasaty video z nagraniem całej imprezy. Ponadto fundatorami nagród byli; ZCB Markowicze, Redakcja "Kroniki Tygodnia" , Studio Foto-Vldeo M &M Wrońscy, Gąb. Lekarski G & W Susklewiczowie.

Przedstawiciele Biura Organizacyjnego "Miss Polonia" zakwalifikowali do udziału w konkursie w Zamościu; K.Kwinta, A.Dobek, B.Kutryn. A.Szewc, A.Bartoszek. Nie zakwalifikowana została A. Osińska z braku pełnoletności.

Kiedy ucichły fanfary grające każdej z finalistek, a publiczność wyraźnie zadowolona opuszczała salę. Jako pierwszy poprosiłem MISS ZIEMI BIŁGORAJSKIEJ '96 o również pierwszy w jej życiu wywiad. Oto co powiedziała, wyraźnie podekscytowana Katarzyna Kwinta;

- Jak się czuje Miss po wyborach?

- Nie mogę jeszcze w to uwierzyć! Myślałam, że nie mam szans dostać się do finału, a tu takie miejsce - jeszcze w to nie wierzę.

- Dlaczego? Czy to silna konkurencja tak onieśmiela?

- Przecież to były takie wspaniałe dziewczyny; piękne, wysokie, szczupłe. Naprawdę , nie wiem co powiedzieć!

- Ale to Pani okazała się najładniejsza i najinteligentniejsza.

- !? ( tu Miss obdarzyła mnie szczerym pięknym uśmiechem)

- Pewnie pojadę do Zamościa, ale raczej z tym nie wiążę przyszłości. Myślę , że nie trzeba przesadzać.

- A bliższa przyszłość?

- W tym roku zdaję maturę, po maturze zobaczymy, może na studia do Warszawy albo Krakowa. W każdym razie będzie to coś związane z językami obcymi.

- Kto się bardzo cieszy z Pani sukcesu

- może mamusia?

- Na pewno była, oglądała mnie, na pewno jest też szczęśliwa. Na pewno nie wierzyła, że coś takiego mnie spotka. Ja naprawdę nie mogę w to jeszcze uwierzyć!

- Trzeba koniecznie! Gratuluję i życzę dalszego powodzenia!

I Konkurs Miss Ziemi Biłgorajskiej, którego organizatorami byli Biłgorajski Dom Kultury i Firma "Splot" z Biłgoraja, rozpoczął, miejmy nadzieję, trwający bardzo długo biłgorajski zwyczaj, łączący w sobie corocznie nie tylko znakomite wrażenia estetyczne, dobrą rozrywkę, ale i to co trzeba znacznie szerzej wykorzystać w przyszłości - promocję naszego miasta.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: