Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 2/1998
Rok 1997 w kulturze, sporcie i turystyce
W niedzielę 18 styczna br. w sali widowiskowej BDK zorganizowane zostało spotkanie działaczy kultury, sportu i turystyki oraz mieszkańców miasta poświęcone przypomnieniu osiągnięć uzyskanych przez amatorów reprezentantów naszego miasta w tych dziedzinach.

To swoiste podsumowanie, którego twórcą i gospodarzem jest Burmistrz Biłgoraja, odbywa się już po raz piąty. Wyróżniającym się twórcom, zawodnikom i działaczom wręczono nagrody, upominki, dyplomy i kwiaty. Ponieważ staramy się relacjonować na bieżąco znaczniejsze wydarzenia z dziedziny kultury, sportu i turystyki, ograniczymy się do przypomnienia najbardziej znamienitych sukcesów. Kultura

Działająca w ramach BDK Biłgorajska Kapela Podwórkowa "WYGIBUSY" zdobywała czołowe miejsca I-III na Ogólnopolskich Festiwalach Kapel poza Biłgorajem w Parczewie, Krasnymstawie, Siennie i Toruniu. Teatr Poezji i Piosenki - nagrodzony został na Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Krasnymstawie.

MDK "wychował" wielu dobrych solistów, tancerzy i plastyków. Najmłodsza solistka, Magda Bulińska była laureatką V Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Zamościu. Olga Zakościelna i Mira Krużel zajmowały czołowe lokaty na wielu festiwalach o zasięgu ogólnopolskim, a ostatnio są adeptkami centralnego programu Promocji Uzdolnionej Młodzieży "TALENTY". Wśród tancerzy zajmujących również czołowe miejsca na różnych konkursach należy wymienić; Ewę Wojda, Piotra Mazurka, Magdalenę Demucha, Daniela Wojdę, Damiana Fusiarza, Macieja Korniaka. Wśród plastyków wyróżnili się Ola Wójtowicz, Urszula Kmieć, Marta Dolina, Magda Majewska, Paweł Tujaka oraz Zespoły Tańca Nowoczesnego "ADA" i "ELFY". Wyróżnionym absolwentem Szkoły Muzycznej w Biłgoraju okazał się gitarzysta Łukasz Litwin. Rzadkością są nagrody literackie - Agniszka Raduj z LO im. ONZ zdobyła III nagrodę w konkursie ogólnopolskim "Jeden świat, jedna nadzieja". Z Zespołu Szkół Budowlanych w finale krajowego konkursu poezji współczesnej uczestniczyła Anna Król. W zmaganiach "O Róg Wojskiego" na II Ogólnopolskim Konkursie Sygnalistów Myśliwskich uczniowie Zespołu Szkół Leśnych; Michał Jakubowski, Rafał Taracha i Krzysztof Kobus zdobyli IV miejsce. Ambasadorami biłgorajskiej kultury na różnorodnych konkursach, festiwalach i koncertach w kraju i za granicą są; Chór Męski "ECHO" Orkiestra Dęta BDK i Zespół Tańca Ludowego "TANEW" z ZSME. Wyróżniono też animatorów kultury; Mariana Jagusiewicza - inicjatora i współtwórcę Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Legionowej w Biłgoraju i Piotra Wszołę z Muzeum Rzemiosł Ludowych. Biłgorajskie muzeum odwiedziło ponad 6000 osób. Zorganizowano 9 wystaw i 2 konkursy plastyczne dla dzieci. Miejska Biblioteka Publiczna zarejestrowała 6347 czytelników. Sport i turystyka

W KS "ZNICZ" wyróżniono znane w Polsce kadrowiczki w biegach; Małgorzatę Bury Wicemistrzynię Europy Juniorek, Justynę Bąk - Mistrzynię Polski w przełajach i Joannę Kaczor - Młodzieżową Wicemistrzynię Polski. Wyróżniono utytułowanych ciężarowców; Huberta Chełchowskiego Mistrza Polski Juniorów, Jacka Kaczora - brązowego medalistę Mistrzostw Europy, Mirosława Kaczora brązowego medalistę Mistrzostw Polski. Klub Fudokan Karate posiada również utytułowanych młodych zawodników; Piotra Buchajskiego - III miejsce w Mistrzostwach Świata Dzieci w Londynie, Mateusza Cybulskiego - I miejsce Mistrzostw Polski Młodzików w Sieradzu. Najlepsi w Biłgoraju tenisiści to Przemysław Gawda i Monika Kubic. Wśród szachistów na wyróżnienie zasłużyli; Tadeusz Malec i Albin Jaworski. W Międzyszkolnym Klubie Sportowym na czoło wybija się drużyna piłki ręcznej juniorów młodszych za II miejsce w rozgrywkach ligi makro-regionalnej.

Z Automobilklubu Biłgorajskiego wyróżniono Drużynę Ratowników Drogowych - Wicemistrzów Polski i Drużynę Turystyczną - II miejsce na Światowym Złocie Motocyklowym w Tunezji. Na wyróżnienie zasłużyła sobie sekcja kartingowa SKS ZSME za drużynowe mistrzostwo Okręgu Lubelskiego. W dziedzinie turystki gdzie osiągnięcia są mniej wymierne niż w sporcie wyróżniono Patryka Dumasa - zdobywcę srebrnego medalu w strefowych mistrzostwach Polski w biegach na orientację. W kulturze, sporcie i turystyce działa społecznie bardzo wielu działaczy, ich nazwisk nic jesteśmy w stanie wymienić, zostali jednak docenieni i wyróżnieni. Bardzo często dzięki nim dochodzi do tak znaczących sukcesów w tych dziedzinach.

W części artystycznej "Podsumowania" wystąpił Teatr Poezji i Piosenki BDK z koncertem kolęd. Kolędy wykonano w nowej aranżacji, moim zdaniem niekiedy zbyt daleko posuniętej ("Chwała na wysokości". "Lulaj że Jezuniu"). Sytuację ratował znakomity głos Olgi Zakościelnej i zupełnie dobry odbiór innych kolęd. Mamy nadzieję, że rok 1998 w tych dziedzinach, w których Biłgoraj jest znany w całej Polsce, nie będzie gorszy i sukcesów nie zabraknie - życzymy tego naszym twórcom, zawodnikom i działaczom.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: