Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 4/1998
Kresy 2000 i Małe Ojczyzny
Znana już szeroko poza Ziemią Biigorajską, choć działająca od 25 lipca 1997r FUNDACJA KRESY 2000 z siedzibą w Nadrzeczu koło Biłgoraja, gdzie staraniem założycieli fundacji - rodziny Szmidtów powstał Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu, coraz głębiej wrasta w środowisko naszej Małej Ojczyzny - Ziemi Biłgorajskiej. Fundacja postanowiła nawet przystąpić do ogólnopolskiego konkursu "Małe Ojczyzny - tradycja dla przyszłości" Główny bohater przedsięwzięcia i zarazem zarządca Fundacji, Stefan Szmidt tak odpowiedział na podstawowe pytanie - jak będzie prezentowana nasza kresowa Mała Ojczyzna w konkursie?

"Projekt konkursowy zawiera dziewięć rozdziałów traktujących o; Kresach Rzeczypospolitej roku 2000, Biłgoraju, Biłgorajskiem i Nadrzeczu k/Biłgoraja. Rodzinie Szmidtów i Jej przyjaciołach, Fundacji Kresy 2000 i jej Domu Służebnym Polskiej Sztuce Stówa Muzyki i Obrazu, Wydarzeniach w Nadrzeczu w 1997r, Wydarzeniach w roku 1998 do roku 2000 i później oraz kilka uwag na marginesie. Projekt zatytułowany jest "Dom Służebny Polskiej Sztuce, Wieś Nadrzecze k/Bilgoraja - KRESY. Właśnie - kresy - co to oznacza? Słowo to wciąż jeszcze zdolne budzić w wielu z nas niezwykle i silne wzruszenia, stówo od dawna w polszczyźnie zakorzenione, nie mające w językach europejskich, w swej warstwie emocjonalnej odpowiednika, a znaczące kres polskiego bytowania, idealnych wartości kultury, sztuki i tradycji polskich na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej w ich zmieniających się granicach.. Dziś -ewokując w nas wizję przeszłości -zarówno w jej wymiarze historycznym, narodowym jak i prywatnym rodzinnym, stanie się synonimem "Malej Ojczyzny na Skraju", synonimem krainy krańca swojskości - za którą zaczyna się świat innych. Kresy zostaną uznane za obszar chroniony polskiej swojskości i prowincjonalności, unikalnej kultury, tradycji twórczych, obyczaju, polskiego krajobrazu, przywiązania do wartości oraz sposobu życia i bycia. Gąbrowicz powiedział kiedyś "... Podnieść swoją prywatną zaściankowość do wymiaru kosmicznego..." Dlatego działamy, dlatego oferujemy swoją pomoc współpracę wszystkim, którym zależy na dobrym klimacie dla sztuki i kultury w naszej Malej Ojczyźnie, wszystkim którzy chcą aby życie tu było ciekawsze i pełniejsze. Wierzymy w silę sprawczą sztuki i jest ona tam gdzie są prawdziwi artyści. To właśnie oni są w stanie pomóc nam wyjść z zaklętego kręgu - prowincji, zaścianka, dziury. Chcemy swoimi propozycjami Domu Służebnego Sztuce i całą działalnością Fundacji Kresy 2000 budzić świadomość i udowadniać, ze można inaczej i ciekawiej".

Projekt konkursowy zawiera program działalności Fundacji w roku bieżącym. Na najbliższe wydarzenie - 3 Maja , jednocześnie dzień inauguracji sezonu .przewiduje się w Nadrzeczu wernisaż wystawy malarstwa Antoniego Fałata. Recital poetycki i spotkanie z Wojciechem Siemionem. Spotkanie z prof. Wiktorem Zinem oraz koncerty zespołów tanecznych z Żytomierza na Ukrainie i biłgorajskiego zespołu "Tanew". Ponadto w maju (16-17) przewidziana jest "Wiosna Teatru na Kresach" - "Zemsta" A. Fredry. Program sezonu w Nadrzeczu zawiera jeszcze wiele innych ciekawych imprez kulturalnych, o których będziemy informować na bieżąco. Moim skromnym zdaniem przystąpienie do konkursu przez Fundację jest trafnym pomysłem i życzę, Panie Stefanie, jeśli nie pierwszej, to co najmniej drugiej nagrody, bo jestem przekonany, że trafi w dobre ręce i z pożytkiem będzie wykorzystana dla kultury w naszej Małej Ojczyźnie!

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: