Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 5/2000
Pod opieką św.Krzysztofa
Tradycyjnie już, w pierwszą niedzielę maja w kościele pw. WNMP w Biłgoraju, odbywa się okolicznościowa msza św. dla kierowców i poświęcenie ich pojazdów. W tym roku 7 maja , na placu kościelnym obok licznie zaparkowanych smochodów pojawiły się motocykle. W tej I imprezie motocyklowej udział wzięło ponad stu wielbicieli motocykli przybyłych na osiemdziesięciu sześciu - wspaniałych maszynach. Organizatorem i "duszą" imprezy był ks. Cezary Błaszczuk - wikary kościoła WMNP, którego wspierało kilku równie zapalonych motocyklistów. Imprezą zainteresowało się bardzo wielu mieszkańców miasta, szczególnie młodzieży, wśród której nie jeden nchłopak ma te same marzenia jak kiedyś ks. Cezary - o dobrym szybkim motocyklu. Takich właśnie było sporo wokół kościoła. Z przyjemnością patrzyło się na Hondę Gold Wings 1200 a też i na przyzwoicie utrzymanego choć wysłużonego już M 72 w wózkiem bocznym z lat piędziesiątych. Przed mszą św. kierowcy wysłuchali wykładu o przepisach ruchu drogowego i skutkach ich naruszania, a tuż po eucharystii przed frontonem kościoła odbyło się poświęcenie pojazdów mechanicznych na czele z motocyklami. Kierowcy otrzymali też plakietki z modlitwą do św. Krzystofa - patrona kierowców. Poświęcone już motocakle ruszyły kawalkadą przez miasto, ulicami; Zamojską, Długą, Wiejską, Kościuszki na Pl.Wolności. Mierszkańcvy miasta, witali motocyklistów brawami a już na parkingu przed Urzędem Miasta, mieli możliwość obejrzenia ciekawych egzemplarzy motocykli. Był też czas na przejażdżki dla najmłodszych, które wśród tłumu widzów ograniczone zostały do minimum.
Zakończenie imprezy nastąpiło w ośrodku wypoczynkowym w Woli Dużej, skąd po spotkaniu przy ognisku i rozmowach o następnej imprezie , uczestnicy odjechali z Biłgoraja.
Wsparcia finansowego w organizacji imprezy udzielił ks. dziekan Bogusław Wojtasiuk, również nie kryjący sympatii do motoryzacji.

Całość imprezy charakteryzowała się kulturą w zachowaniu i... jeździe na motocyklu, czym dowiedziono, że nie musi on być uciążliwy dla innych mieszkańców, co w naszym mieście jest rzadkością - warto to zmienić i kolejne imprezy motocyklowe w Biłgoraju mogą zdziałać wiele w podnoszeniu kultury jazdy.

Wojtek

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: