Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 5/2000
Majowe uroczystości i zabawy
Uroczystości święta 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie Mszą św. Za Ojczyznę w kościele Jubileuszowym WNMP. Przybyli,bardzo licznie, mieszkańcy Biłgoraja, poczty sztandarowe i delegacje instytucji, organizacji społecznych i kombatanckich na czele z przedstawicielami władz miasta i powiatu biłgorajskiego. Witając uczestników eucharystii, ks. dziekan Bogusław Wojtasiuk powiedział, między innymi;

- "W 209 rocznicę uchwalenia słynnej Konstytucji 3 Maja, drugiej na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych, przypomnę, że papież Pius XI, w roku 1924, pozwolił nam obchodzić ten dzień jako święto narodowe i religijne w Polsce. (...) Do roku 1947 było to również święto państwowe, potem stało się tylko świętem kościelnym, nie było uznawane przez władze państwowe. Dopiero władze III Rzeczypospolitej, ku radości całego narodu, przywróciły to święto. Dzisiaj modlić się będziemy za poległych, w szczególny sposób za zamordowanych w Katyniu, gdyż obchodzimy 60 rocznicę tego mordu. Nie chcemy żywić żadnej nienawiści do nikogo, przebaczamy, ale pamiętać trzeba, a to w tym celu, żeby takie straszne fakty się nie powtórzyły, bo tam zginął kwiat narodu; oficerowie Wojska Polskiego, Policji, inteligencja i duchowni. Modlić się będziemy za poległycjh z naszego terenu - partyzantów, którzy walczyli w obronie Ojczyzny. Módlmy się także o świetlaną przyszłość dla naszej Ojczyzny."

Po zakończeniu Mszy św. wszyscy wprost z kościoła przemaszerowali na czele z pocztami sztandarowymi na Pl.Wolności, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił tu przewodniczący Rady Miejskiej Mirosłw Tujak po czym delegacje instytucji, organizacji społecznych, kombatanckich i młodzieży złożyły wieńce i kwiaty przed Pomnikiem Wdzięczności. Pierwsze wieniece złożyły delegacje samorządu Miasta Biłgoraja i Powiatu Biłgorajskiego. Po złożeniu wieńców i oddaniu hołdu poległym uroczystości na Pl.Wolności zakończyły się.

Uroczystości te można określić jako bardzo skromne. I tym razem podobnie jak 11 listopada, zabrakło hymnu narodowego i marsza I Brygady tak znkomicie granych przez Orkiestrę Dętą BDK, to bardzo zubożyło te święta, a przecież wszyscy wiedzą, że ta biłgorajska orkiestra mogła zagrać, mogła jak zawsze prowadzić uroczysty pochód reprezentacji społeczeństwa, wystarczyło tylko jedno słowo, którego niestety zabrakło. Jak długo jeszcze ? To pytanie słyszało się często z ust zbulwersowanych mieszkańców Biłgoraja. Sytuację ratował nieco Chór Ziemi Biłgorajskiej "Echo" koncertujący w czasie Mszy św., ale pieśni te brzmiały tylko w kościele. Poczty sztandarowe szły ulicami miasta w milczeniu - jak długo jeszcze ? Powtarzam za społeczeństwem Biłgoraja. Czy temu społeczeństwu nie należy się właściwa oprawa świąt państwowych ?
8 Maja - Dzień Zwycięstwa, wypadł równie skromnie. Uroczystości przebiegały bardzo podobnie. Tym razem okolicznościowe przemówienie wygłosił na Pl.Wolności burmistrz Stefan Oleszczak. Głos zabrał również ppłk Andrzej Olszewski przypopminając cele walk wszystkich Polaków na różnych frontach II wojny światowej.

Dziś tylko leżące przed pomnikiem kwiaty przypominają o tych skromnych uroczystościach, po których pozostało pytanie.

Znacznie radośniej uczestniczono w festynie zorganizowanym na osiedlu Ogrody przez tamtejszą Radę Osiedlową wspomaganą ofiarnie przez radnych Rady Miejskiej Stanisława Niespodziewańskiego i Stanisława Maciochę, BCK i Agencję "ADA" - 3 maja br.

Festyn odbył się na obiekcie sportowym Zespołu Szkół Budowlanych. Organizatorzy przewidzieli rozgrywki w piłce nożnej, zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży, turnieje tenisa stołowego i szachów, występy artystyczne zespołów BCK i kabaretu "Leopolis" ze Lwowa. Mecze piłkarskie rozegrano pomiędzy Oleandrem Biłgoraj i Metalowcem Goraj co zaklończało się zwycięstwem gospodarzy . Ambicje piłkarskie drużyn Starostwa I Urzędu Miasta okazały się jednakowe co skończyło się remisem, podobnie jak mecz pomiędzy drużynami osiedli Ogrody i Kępy. Dzieci i młodzież mogły próbować szczęścia w np. "wędce szczęścia", biegu w workach, strzalaniu z wiatrówki, a starsi w pojedynku siłowym - przygotowała to bardzo ofiarnie ekipa pracowników Muzeum Ziemi Biłgorajskiej na czele z kierownikiem Jerzym Waszkiewiczem. Czyny był sektor gastronomiczny gdzie upalna pogoda kierowała gości na na lody i napoje. Krótko mówiąc drugi już chyba trzeciomajowy festyn na "Ogrodach" udał się znakomicie i bardzo późno zakończył się zabawą taneczną.

M.J.Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: