Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 5/1998
Jubileusz księdza Floriana
Czterdzieści lat minęło, gdy został wyświęcony na kapłana, czterdzieści lat minęło od Jego prymicyjnej Mszy św., ale nie przeleciały te lata jak jeden. To były lata różne, dobre i złe, pełne radosnych nadziei i uniesień, zawodów i rozczarowań, medytacji i modlitwy, nieustającej i jakże niełatwej służby Bogu i człowiekowi.

Z odległości czasu, te wszystkie dobre i złe dni, które stały się już historią, nieodwracalną przeszłością, rzeczywiście wydają się jak by niczym sen przemknęły w życiu, to jednak tylko złudzenie. Aby wiadomym się stało o kim mowa, pora wyjaśnić, że dotyczy to osoby Księdza Kanonika Floriana Fornala, dziekana i proboszcza parafii Św. Marii Magdaleny, który od szesnastu już lat przebywa pośród nas, w Biłgoraju.

20 kwietnia br, w rocznicę święceń kapłańskich wraz z kolegami księżmi udał się na rekolekcje św. do Tyńca, aby tam podziękować Panu Bogu za opiekę, a także aby uniknąć wszelkich gotowanych mu przez wspólnotę parafialną uroczystości jubileuszowych. Niestety, nie dało się tego uniknąć - co się odwlecze to nie uciecze - jednakże uroczystości te były nad wyraz skromne, ale jakże serdeczne i pełne wyrazów wdzięczności dla swego pasterza. W sobotę, 2 maja, o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. imieninowa, po której na ręce dostojnego jubilata, a jednocześnie solenizanta, złożono życzenia imieninowe - które faktycznie obchodzi 4 maja - od Straży Pożarnej, jako że jest imiennikiem ich patrona św. Floriana, od zespołów wokalnych, które uprzyjemniały czas śpiewem, a także odegrano sztukę teatralną pod tytułem "Brylantowy krzyżyk" dedykowaną solenizantowi, na zakończenie zaś zaproszono wszystkich na Mszę św. i dalszy ciąg uroczystości na dzień następny. W niedzielę, 3 maja, o godzinie 12.00, w kościele św. Marii Magdaleny rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez ks. kanonika Floriana Fornala i ks. Antoniego Kota, który na wstępie dokonał wprowadzenia zebranych w uroczystość jubileuszu, po czym przedstawiciele Brackich Rodzin wyrazili słowa wdzięczności pod adresem dostojnego Jubilata.

Okolicznościową homilię również wygłosił ks. Antoni Kot. Przed zakończeniem Mszy św. przedstawiciele miejscowej wspólnoty parafialnej oraz innych parafii złożyli Jubilatowi życzenia i kwiaty, pośród wielu innych byli tam: służba liturgiczna, przedszkolaki, DB i Rycerstwo, Oaza i KSM, grupy różańcowe, przedstawiciele Okrągłego, Korczowa i Dereźni. Byty słowa pełne prostoty i serdeczności, wyrażające wdzięczność ludu Bożego pod adresem swego pasterza, gospodarza parafii, dekanatu i jednocześnie dzisiejszego jubilata, były kwiaty i uśmiechy, była radość, trudna do wyrażenia.

W pełni pokory i skromności, z widocznym wzruszeniem, w krótkich słowach, podziękował wszystkim za pamięć, za życzenia, za dotychczasową współpracę, za kwiaty, w krótkiej informacji zapoznał zebranych z aktualnymi działaniami i planami na najbliższą przyszłość. A ponieważ życie toczy się swoim torem, korzystając z okazji, poprosił chętnych o pomoc na najbliższe dni, przy aktualnie remontowanym budynku klasztornym.

Do tych wszystkich życzeń pod adresem dostojnego Jubilata dołączamy również i nasze, życząc zdrowia, długich lat życia i wytrwałości w pełnieniu posługi duszpasterskiej.

Ryszard Złamański

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: