Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 5/1999
Inauguracja w Nadrzeczu
2 maja br. Fundacja "Kresy 2000", zainaugurowała sezon artystyczny w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu k/Biłgoraja. Jest to drugi pełny sezon artystyczny. Pieśnią ludową o biłgorajskiej ziemicy, śpiewanej przez zespoły śpiewacze z Rudy Solskiej i Bukowej, powitana została liczna publiczność przybyła z Biłgoraja, Zamościa, Lublina, Warszawy i Nadrzecza. Przyjechało wiele znanych osobistości, świata biznesu, polityki i artystów. Po raz pierwszy w Nadrzeczu gościł ambasador Ukrainy Dmytro Pawłyczko, który powiedział, że w historii narodów ukraińskiego i polskiego było wiele błędów, można było ich uniknąć ale jest oczywiste, że " Ukraina bez Polski a Polska bez Ukrainy nie mogą być i o tym mówił film "Ogniem i mieczem ".

Inauguracja rozpoczęta się od wernisażu malarstwa i rysunków Stefana Szmidta, powstałych na planach filmowych "Ogniem i Mieczem", gdzie artysta kreował rolę wachmistrza i "Pan Tadeusz", w którym zagrał Bartka Prusaka. "Etiudy Polskie", taki nadano tytuł wystawie wcześniej prezentowanej w Warszawie, to galeria ponad 30 portretów męskich, tchnących autentyzmem XVI - XVIII wiecznych postaci i typów, szczególnie z ówczesnych ziem wschodnich. Artysta błysnął tutaj nie tylko kunsztem malarskim ale też okazał się znakomitym obserwatorem choć "modelami" byli grający aktorzy.

Po wernisażu obejrzeliśmy "surowy" jeszcze film dokumentalny Ireny Groblewskiej, dziennikarki i dokumentalistki, pt. "Ogniem i mieczem - tego nie zobaczycie w kinie". Film poświęcony był pracy Jerzego Hoffmana - reżysera filmowej trylogii Sienkiewicza.

Stefan Szmidt przedstawił aktorów i realizatorów "Ogniem i mieczem" goszczących w Nadrzeczu: Bohdana Stupkę -filmowego Chmielnickiego, Annę Majcher, Ewę Bajor, Tomasza Biernackiego (broń, konie, rekwizyty wojenne) Romana Suszyńskiego operatora kamery, i Krzysztofa Fusa (kaskader, fotoreporter). Artyści wystąpili tym razem w roli aukcjonerów prac plastycznych dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka w Biłgoraju, którym opiekuje się fundacja. Niezrównaną okazała się Alicja Jachiewicz uzyskująca najwyższe ceny za sprzedawane obrazki. Wielkim spóźnionym był Daniel Olbrychski, przybyły tuż przed spektaklem teatralnym, kończącym inaugurację. "Pamiętnik Wariata" w oryginalnym wykonaniu wystawił Teatr Narodowy im. Iwana Franki z Kijowa. Główną rolę w sztuce Gogola po mistrzowsku zagrał Bohdan Stupka, bodaj największy obecnie aktor ukraiński. Partnerował mu syn Ostap, również aktor kijowskiego teatru.

Inaugurację w gościnnym, jak zawsze, Domu Służebnym, choć nieco przeciągającą się, należy uznać z bardzo pomysłową i udaną. Niecierpliwie oczekujemy na następne spotkania.

Marek J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: