Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 6/2000
Dni Biłgoraja
Czerwiec każdego roku to tradycyjne "Dni Biłgoraja", oficjalnie rozpoczynają się od przekazania klucza do "bramy" naszego miasta przez burmistrza - młodzieży. Tak było i w tym roku. 4 czerwca w tzw, "Dzień folkloru" barwny korowód w ludowych strojach na furmankach i pieszo w towarzystwie muzykantów przybył na Pl. Wolności, gdzie burmistrz Stefan Oleszczak dobrowolnie oddał władzę nad miastem. Było trochę muzyki i tańca, po czym wszyscy przeszli do BCK, gdzie odbył się koncert.

Wystąpiły, obok gospodarza - Zespołu Tańca Ludowego "Tanew", świetnie prezentujący się Zespół Pieśni i Tańca "Zwierzyniacy" i Zespół Śpiewaczy "Jarzębina" z Bukowej.

"Dni Biłgoraja" to wiele imprez kulturalnych i sportowych. Do najważniejszych należy koncert chórów jaki odbywa się co roku w amfiteatrze w Woli Dużej pt. "Tobie Śpiewamy Ojczyzno" W tym roku wystąpiły chóry "Echo" z Biłgoraja pod kierownictwem Pana Henryka Nizio, "Rezonans" z Zamościa pod dyrekcją Pani Alicji Saturskiej, "Gaudium" ze Stalowej Woli pod dyrekcją Pani Jadwigi Ciby, "Hejnał" z Chełma pod dyrekcją Pani Danuty Bałki-Kozłowskiej.

Jak zwykle najpiękniej brzmiały pieśni wykonane przez połączone chóry, które zaśpiewały; "Kołysankę" J.Makłakiewicza, "Gaude Mater Polonia" T.Klonowskiego, "Va Pensiero" G.Verdiego, "Kraj Rodzinny" G.Mikulskiego.

10 czerwca br. do sali konferencyjnej UM przybyły delegacje z miast partnerskich Biłgoraja z Niemiec, Czech, Ukrainy i Litwy na V Konferencję Miast Partnerskich. Delegację z Nowowołyńska (Ukraina) reprezentował kierownik urzędu miejskiego Leonid Koszlatyj. Na czele delegacji z Kelme (Litwa) stał zastępca mera Romas Atkocatis. Licznej delegacji z Crailsheim (Niemcy) przewodniczył ober-burgermeister (burmistrz) Andreas Raab. Piątnastoosobowa delegacja z Biliny (Czechy) przybyła na czele z zastępcą starosty Milanem Pechackiem.

Gości, w imieniu władz Biłgoraja, powitał burmistrz Stefan Oleszczak, przypominając krótko historię partnerskich stosunków. Składy poszczególnych delegacji zaprezentowali ich przewodniczący informując też o sytuacji w miastach partnerskich. Konferencja zakończyła się składaniem życzeń i wymianą upominków. W programie pobytu delegacji zagranicznych w dniach 9 - 12 czerwca znalazła się wizyta w Nadrzeczu, - siedzibie Fundacji Kresy 2000 i udział w imprezach z okazji "Dni Biłgoraja". Wizyta gości zagranicznych należała do bardzo udanych. "Dni Biłgoraja" kończą się 25 czerwca i o kolejnych imprezach napiszemy w następnym numerze "Tanwi".

MJS

Wizyta miast partnerskich

Rodzina miast partnerskichWręczanie upominkówPrezydenci miast

FestynyNa rodzinnym festyniePokaz modeli pływającychSiatkówka plażowa

"Tobie Śpiewamy Ojczyzno" (przegląd chórów)©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: