Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 6/2000
Imprezy MDK
Pierwszą imprezą w dniu 28 maja br., był Jubileuszowy XX Festiwal Piosenki Dziecięcej - Biłgoraj 2000.

Do festiwalowych zmagań zgłosiło się ponad 40 wykonawców, z czego na scenie Biłgorajskiego Centrum Kultury wystąpiło 38 reprezentantów przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.
Oprócz biłgorajskich dzieci wystąpili uczniowie z Frampola, Różańca i Potoka Górnego.
Festiwal rozpoczął się od wspomnień.

Do udziału w nich zostały zaproszone laureatki byłych festiwali - Arieta Maciocha i Edyta Buczek. Ariecie akompaniował na fortepianie brat - Wojtek a Edycie - główny inicjator i pomysłodawca festiwali sprzed dwudziestu laty - Wiesław Zając. Jury w składzie; Bogdan Lipiński - WDK Lublin, Wodzisław Jasiński z Frampola, Wiesława Książek - nauczycielka muzyki w SP nr 1 w Biłgoraju oraz była solistka Studia Piosenki MDK - Arieta Maciocha, nagrodziło następujących solistów:
- GRAND PRIX i rower "PICCOLO" ufundowany przez naszego sponsora "AMBRĘ" SA -zdobyła Joannna Sykuła,
I miejsce Magda Bulińska, II miejsce Małgorzata Danaj i Joanna Pelowska.
W tej kategorii przyznano także 7 wyróżnień dla: Agnieszki Oszust z Frampola, Agaty Kupczak, Aleksandry Ziemichód - MDK Biłgoraj, Macieja Jednacza - SP Nr 3, Igi Kwiecień i Barbary Krystosik -SP Nr 2, Agnieszki Polak - SP Nr 5.

W kategorii zespołów wokalnych jurorom podobał się najbardziej zespól z MGOK we Frampolu pn. "MILLENIUM" oraz duety: Magda Litwin i Iza Gębal z Gimnazjum Nr l oraz Ola Borowiec i Joasia Tatar ze SP Nr 3.

Ponieważ festiwal już po raz drugi był etapem powiatowym do VI Festiwalu Piosenki Dziecięcej -Białe 2000 w Okunince nad Jeziorem Białym decyzją komisji konkursowej i głównego organizatora tj. Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie wszyscy laureaci zostali nominowani do udziału w tej imprezie.
Szczególne podziękowania składamy sponsorom: Firmie "AMBRA" SA, PKO BP SA w Biłgoraju, Hurtowni Art. Spożywczych "OMEGA"

Druga - bardzo gorąca impreza to Wojewódzki Przegląd Szkolnych Zespołów Rockowych, która odbyła się 3 czerwca.

Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju wraz z Kuratorium Oświaty w Lublinie był organizatorem imprezy, nad którą patronat objął Lubelski Kurator Oświaty
Do konkursu zgłosiło się 21 zespołów, z czego komisja zakwalifikowała 15. Do rywalizacji w przeglądzie przystąpiło 11 zespołów.
Jury w składzie: Wojciech Kowalczyk, Gabriel Korniak, Wiesław Zając, Cris Bergis i Anna Świca przyznało 3 nagrody i wyróżnienia ufundowane przez Lubelskiego Kuratora oraz nagrodę Starosty Powiatu Biłgorajskiego i Burmistrza Miasta Biłgoraja.

WYRÓŻNIENIA OTRZYMALI:
- wokalista zespołu "CIVITAS DEI" z MDK Biłgoraj, Zespół "GRASS" ze Zwierzyńca - oraz zespół "ARAGON" z MDK Biłgoraj

NAGRODY:
- I miejsce - zespół "CIVITAS DEI" z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju oraz nagrodę Starosty Powiatu Biłgorajskiego.
II miejsce przypadło zespołowi "ODYSSEY" z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 w Lublinie. Nagrodę Burmistrza Miasta Biłgoraja otrzymała wokalistka tego zespołu - Alicja Bator.
Zdobywcą III miejsca jest zespół "THE CROW" z Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty w Wisznicach.

Zespoły te otrzymały koszulki od sponsorów Małgorzaty i Piotra Brzyskich Przedsiębiorstwo Wielobranżowe B.M.P. Biłgoraj.
Nagrodą sponsora - Właściciela lokalu "Pod napięciem" w Biłgoraju uhonorowano zespół "THE Q" z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie.
Gościnnie wystąpił zespól "KIDNAPER" z Kraśnika.

Wbrew złym proroctwom impreza odbyła się bez incydentów, chociaż na dworze było bardzo gorąco.
Następnego dnia, 4 czerwca, na zaproszenie Związku Młodzieży Wiejskiej kilkudziesięcioosobowa grupa naszych wychowanków wzięła udział w Wielkim Festynie zorganizowanym w Jasienniku Starym z okazji "DNIA DZIECKA". Zaprezentowali się tam w ok. godzinnym koncercie.
Inną imprezą o zasięgu wojewódzkim był VIII Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży pt. "MOJE ZAKĄTKI".
Także nad tą imprezą patronat objął Lubelski Kurator Oświaty -Lech Sprawka.
Uroczysty wernisaż miał miejsce 8 czerwca.
Na konkurs wpłynęło 778 prac , 708 uczniów z 72 placówek województwa lubelskiego.
Tegoroczna edycja zmusiła komisję konkursową do bardzo ciężkich decyzji, ponieważ trudno nagrodzić wszystkich.
I tak komisja w składzie; Stanisław Pokryszka, Alina Szubiak, Izabela Przybytek, Irena Zając, Małgorzata Zwolak, Anna Świca przyznała w kategorii najmłodszych dzieci do lat 10 -nagrody
Paulinie Brzozowskiej, Lindżie Pankiewicz, Joachimowi Kawęckiemu, Joannnie Wójtowicz, Arturowi Swacha.
W tej kategorii przyznano 6 wyróżnień.
Nagrody w drugiej kategorii 11-13 lat otrzymali: Agnieszka Stopyra, Monika Gołąb, Adam Mucha
Przyznano 5 wyróżnień.
W kategorii 14-18 lat nagrody przyznano; Agacie Jaworskiej, Katarzynie Wrońskiej, Annie Darmochwał oraz 6 wyróżnień.

Przyznano także Wyróżnienia Specjalne dla placówek;
Za kolekcję malarstwa nagrodę otrzymała Szkoła Podstawowa Nr 4 w Zamościu, a za kolekcję grafiki Młodzieżowy Dom Kultury w Krasnymstawie.

Ponieważ sala galerii Młodzieżowego Domu Kultury nie pomieściłaby ponad 120 prac i licznie zaproszonych gości, na czas wystawy przekształcono w salę wystawową, dużą salę taneczną.
Wśród oficjalnych gości znaleźli się: Zygmunt Kostrubała - Wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie delegatura w Zamościu, Starostę Powiatu Biłgorajskiego reprezentował Jan Koman z Wydziału Edukacji Starostwa, natomiast Urząd Miasta -Burmistrz Biłgoraja - Stefan Oleszczak i Przewodnicząca Komisji Kultury RM Anna Hawryluk.

W związku z cyklem imprez organizowanych pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty , 10 czerwca, w "CHATCE ŻAKA", w Lublinie odbył się Koncert Galowy Laureatów Wojewódzkich Przeglądów Szkolnych Zespołów Artystycznych.

Do udziału w nim zaproszono także zwycięzców imprez z naszej placówki : zespól rockowy "CIVITAS DEI" oraz Mirę Krużel. Gościem Koncertu była grupa dziewcząt z partnerskiego miasta Bilina w Czechach . Zaprezentowały one układ kroku paradnego.

Podsumowanie całorocznej pracy dzieci i instruktorów z Młodzieżowego Domu Kultury mogliśmy zobaczyć w cyklicznie organizowanym "KONCERCIE WAKACYJNYM".
Odbył się on w sobotę, 10 czerwca. Ten dzień był bardzo upalny, a dzięki przygotowanej scenografii znaleźliśmy się w pięknym, letnim krajobrazie.

W koncercie zaprezentowały się zespoły: "TRIK" i "LILLIPOP" prowadzone przez Ingridę Sokołowską, "ADA" , "ELFY" i "SITARECZKA" przygotowane przez Edytę Buczek, zespoły taneczne prowadzone przez Urszulę Demuchę

- "ISKIERKI", pary tańca towarzyskiego - KTT "IMPULS" , zespoły MODY dziecięcej i młodzieżowej po kierunkiem Ireny Zając.
Każdy z zespołów zaprezentował się w nowym programie artystycznym.
Pracę zespołów plastycznych można było obejrzeć w gablotach, w holu kina, a pracy redakcji "TELEWIZJI MŁODYCH" przyglądaliśmy się bezpośrednio, dzięki zainstalowanemu na scenie ekranowi telewizyjnemu.

Całość prowadziła Barbara Pikora - Lewkowicz.
Pisząca te słowa ma nadzieję że wielu mieszkańców miasta i okolic uczestniczyło chociaż w jednej z imprez, jakie zaproponowaliśmy jako placówka mająca na celu rozwijanie talentów i kształtowanie kulturalnej postawy.

Anna Świca

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: