Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 6/1995
Turniej wiedzy na całe życie
Finał XVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego odbył się w dniach 26 i 27 maja br. w Biłgoraju. Organizatorami turnieju było Ministerstwo Edukacji Narodowej, Automobilklub Biłgorajski i Biuro Ruchu Drogowego K.G. i K.W. Policji.

Uczestnikami turnieju była młodzież szkolna z całego kraju reprezentująca 48 województw. Po rozpoczęciu turnieju odbyły się pokazy ratownictwa drogowego w wykonaniu wyspecjalizowanych jednostek ratowniczych.

l - etap turnieju składający się z konkurenci nazwanej - jazda rowerem została rozegrana na torze kartingowym ZSME, konkurencję tą kontynuawano w sobotę.

II etap turnieju obejmujący wiedzę teoretyczną z przepisów ruchu drogowego i praktyczne umiejętności ratowania został rozegrany w wypełnionej po brzegi auli Liceum Ogólnokształcącego. Organizatorzy nie ustrzegli się potknięć co "zaowocowało" opóźnieniem rozpoczęcia imprezy w związku ze składanymi protestami. W wyniku konkursu finałowego zwycięzcami w kategorii zespołowej okazali się reprezentanci województw:

l - Zamość - drużyna w składzie: Dominik Kapusta, Dariusz Ryzyk, Norbert Kotowicz.
II - Włocławek - drużyna w składzie: Gabriela Goźlińska, Jacek Rumiński, Marcin Cybulski.
III - Piła - drużyna w składzie: Krzysztof Anioł, Maciej Jabłoński, Piotr Kaczmarek. W klasyfikacji indywidualnej najlepsi to:

l - Cezary Budzyński ze Szkoły Podstawowej w Kucku, woj. Lubelskie
II - Katarzyna Porębska ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie, woj. Przemyskie
III - Wojciech Gołdyn ze Szkoły Podstawowej w Ostrowie, woj. Przemyskie

Turniej obserwowali przedstawiciele organizatorów: dyrektor departamentu MEN -Romuald Piwoński, główny wizytator MEN -Witold Bober, przewodniczący Głównej Komisji BRD - Zarządu Głównego PZM -Edward Łącz, zarazem sędzia główny turnieju, przedstawiciele Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, władze wojewódzkie i miejskie z przewodniczącym R.M. Tomaszem Książkiem i burmistrzem Stefanem Oleszczakiem.Głównym Komisarzem i dobrym duchem turnieju był niestrudzony Jan Zabiński, natomiast ciężar przygotowania części sprawnościowej turnieju przejął na siebie wiecedyrektor ZSME Edward Surmacz.

Turniej odznacza) się wysokim poziomem wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a co roku ten poziom jest wyższy - tak twierdził siedzący obok mnie uczestnik turnieju Sylwester Obszański ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Siemiatyczach, który wraz z kolegami zwrócił moją uwagę również dużą znajomością przepisów ruchu drogowego. Ponadto dowiedziałem się, że Biłgoraj zrobił na nich dobre wrażenie, a szczególnie autodrom. To zdanie zostało zakończone westchnieniem "Gdybyśmy mieli taki autodrom" - a co na to nasi biłgorajscy zawodnicy?

Koniec finału w przeciwieństwie do początku był radosny, zwycięzcy zostali obdarowani pucharami i nagrodami. Na zakończenie wystąpiły zespoły artystyczne BDK.

MJS

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: