Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 6/1997
Dzień folkloru
1 czerwca - "Dzień folkloru" w czasie którego burmistrz Stefan Oleszczak dokonał oficjalnego otwarcia "Dni Biłgoraja" odbył się w sali BDK ze względu na niepewną pogodę.

Koncert folklorystyczny, bo taki charakter miała impreza, rozpoczął się od występu zespołu folklorystycznego "Judle" - tak nazwanego od okolicznych jezior miasta Kelme. Kierownikiem zespołu jest pani Angele Jotojrzajte a grają w nim i śpiewają ludowe pieśni litewskie uczniowie szkół średnich.

Następnie wysłuchaliśmy ,z przyjemnością, duetu wokalnego "Bratowie" z Nowowołyńska w składzie; Witalij Bobicki i Jurij Tokar , który też grał na gitarze tak, że można było wszystko zrozumieć, szczególnie "Sołowine tango" i "Oj chmuritsia, tumanitsia".

Bohaterem wieczoru był, obchodzący jubileusz piętnastolecie istnienia - Zespół Tańca Ludowego "Tanew" przy Zespole Szkół Mechaniczno - Elektrycznych. Przez piętnaście lat w zespole tańczyło kilka pokoleń tancerzy. Tego wieczoru większość u z nich spotkała się, niektórzy "zespołowi emeryci" nawet na scenie, gdzie poczynali sobie zupełnie dobrze.

Mieliśmy przyjemność obejrzeć poloneza, krakowiaka, mazura, polkę lubelkę, wiązankę rzeszowską oraz tańce i zabawy biłgorajskie. Młodzi i starsi hulali na wszystkie cztery kąty sceny. Tańce wykonano z temperamentem i dobrze, jak przystało na jubileuszowy koncert. W części oficjalnej przypomniano osoby zasłużone dla zespołu, jak; Czesław Kowal, Anna Iskra, Lech Kapica, Jan Różański,Czesław Hasiec, Anna Kraczowska, Stanisław Wolowski, Jan Szymaniak, Ewa Chuchro Wanda Kowal, Wiesława Szamaniak, Józef Lipiec, Zenon Iskra i innych. Dyrektor szkoły Czesław Bakota i burmistrz Stefan Oleszczak, dziękowali, gratulowali, składali życzenia, listy i koperty z zawartością.

Był to jeden z najlepszych koncertów zespołu "Tanew", rzęsiście nagrodzony brawami l odśpiewaniem "Sto lat" przez publiczność l gości z miast partnerskich.

Jak godzi się w jubileusz, gratulujemy i my - też zespół o tej samej nazwie, tyle że redakcyjny i życzymy aby to co robicie przyniosło Warn satysfakcję na każdym koncercie!

Wieczorem jubilaci, Już w rodzinnym gronie, spotkali się przy "ognisku", które bardzo długo nie chciało zgasnąć.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: