Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 6/1998
"Tobie Śpiewamy Ojczyzno"
Niedziela 7 czerwca br. w amfiteatrze w Woli Dużej k/Biłgoraja, była dniem śpiewu chóralnego. Odbył się tu , jak co roku, Wojewódzki Przegląd Chórów - "Tobie Śpiewamy Ojczyzno". Organizatorem przeglądu był Biłgorajski Dom Kultury przy współudziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lublinie i Wojewódzkiego Domu Kultury w Zamościu. Tym razem w amfiteatrze koncertowało cztery chóry.

Towarzystwo Śpiewacze "Echo" im. Stanisława Moniuszki w Lublinie pod dyrekcją Andrei Jaworskiej.

Chór wykonał kilka pieśni o charakterze sakralnym i kompozytorów węgierskich. Chór Ziemi Biłgorajskiej "Echo" śpiewał w zasadzie znane już pieśni ze swojego repertuaru ale ich wykonanie tym razem było znacznie lepsze. Panowie pokazali, że potrafią śpiewać z energią. Dyrygował jak zwykle Henryk Nizio.

Nie zawiódł Chór Ziemi Chełmskiej "Hejnał" Wojewódzkiego Domu Kultury w Chełmie, dysponujący różnorodnym repertuarem. Tym razem chór wykonał fugę Bacha w nietypowej interpretacji. Dyrygowała Danuta Bałka-Kozłowska.

Po raz pierwszy wystąpił w przeglądzie Chór Młodzieżowy "Canzone" z Lubaczowa. Był to jedyny chór młodzieżowy jaki wystąpił w biłgorajskich przeglądach. Teza mówiąca o starzeniu się chórów nie do końca wydaje się prawdziwa. Chór ma w swoim repertuarze pieśni autorów polskich i obcych, śpiewa sporo pieśni sakralnych a również współczesnych. Dyrygował Andrzej Kindrat.

Przegląd tradycyjne zakończył się koncertem połączonych chórów. Ten wielki zespół wykonał jako pierwszą, "Gaude Mater Polonia" T. Klonowskiego, oraz "Kołysankę" J. Maklakiewicza, "Va Pensiero" G. Werdiego i "Kraj Rodzinny" G. Mikulskiego. Wszystkie chóry otrzymały na pamiątkę udziału w przeglądzie symboliczne złote słowiki.

Tuż po zakończeniu koncertu wystąpił prezes Zarządu PZCiO w Lublinie Tadeusz Rokicki i podziękował organizatorom za przygotowanie przeglądu a chórom za udział w przeglądzie, który ma już ustabilizowaną pozycję w życiu kulturalnym Biłgoraja a jego poziom jest zadawalający. Szczególnie efektowne jest koncertowanie połączonych chórów. Zrodził się pomysł utworzenia wielkiego zbiorowego chóru liczącego około 500 wykonawców do roku 2000. Miejmy nadzieję, że pierwszy koncert tego chóru odbędzie się w amfiteatrze w Woli Dużej, albo może już w Biłgoraju.

MJS

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: