Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 7/2000
Proponujemy - siadaj bracie na rower
Wędrując po najpiękniejszych, bliskich i nieco dalszych okolicach Biłgoraja i po Roztoczu łatwo dojść do wniosku, że mało jest osób znających i doceniających ich walory. Nie spotyka się tam ludzi w czasie przeznaczonym zwykle na rekreację poza miejscem stałego bytowania. Rzadko widać ich ślady różniące się od tych, które pozostawiają miejscowi.

Hałaśliwe, rozdeptane i zaśmiecone są miejsca reklamowane w przewodnikach, folderach, prasie, radiu i telewizji, nie wyłączając rezerwatów. Tymczasem uroki Biłgoraja i Roztocza nie ograniczają się do "źródełek" pod Hedwiżynem, Bukowej Góry, Górecka Kościelnego, Suśca, Rebizantów i innych okrzyczanych miejsc. Amatorzy ciszy, piękna przyrody i rozległych krajobrazów mają wiele innych możliwości rekreacyjnych, od krótkich spacerów pieszych czy rowerowych po wędrówki całodzienne i kilkudniowe.

Tym razem ograniczę się do kilku propozycji dla mało i średnio zaawansowanych rowerzystów. Określam je jako "pętelki", ponieważ droga docelowa nie pokrywa się z powrotną.

1- pętelka
Biłgoraj - Wola Mała Dębinki - Bukownica Mała Ratwica -Wolaniny - Teodorówka - Wola Mała - Biłgoraj.
Długość trasy około 20 km, w tym około połowy drogami gruntowymi, reszta mało ruchliwymi szosami.
Niektóre interesujące obiekty to; leśniczówka w Dębinkach, w połowie drogi z Woli do Bukownicy zwalony dąb o obwodzie około 7 metrów, w Bukownicy Małej 200 letnie sosny, w Ratwicy malownicza dolinka i koryto rzeczki Próchnicy.

2 - pętelka
Biłgoraj - Rapy Dylańskie - Stemplówka - Cyncynopol - Dyle - Ignatówka Pulczynów - Trzęsiny - Ruś Lipowiec - Panasówka Tereszpol Zaorenda Bukownica - Dębinki - Wola Mała - Biłgoraj.
Długość trasy ok. 40 km, w tym ponad połowa drogami gruntowymi.
Ciekawsze obiekty: folwark Stęplówka (stawy rybne), wapienniki w Dylach, źródełko, kapliczka unicka i drewniany kościółek w Trzęsinach, kapliczka unicka w Rusi, punkt widokowy w Lipowcu (przy odpowiedniej pogodzie widoczny Biłgoraj i Radecznica).

3 - pętelka
Biłgoraj Nadrzecze - Korytków Duży Siedem Chałup - Andrzejówka - Bukowa - Ciosmy Kolonia Sól - Dąbrowica Biłgoraj.
Długość trasy około 40 km, w tym ok. 10 km, drogą gruntową.
Ciekawsze obiekty; pomnikowe dęby i lipa oraz 100 letnia drewniana chałupa w Bukowej, pomnikowy dąb w Ciosmach.

Jeśli w kimś budzi wątpliwości długość trasy lub udział w niej dróg gruntowych, to wyjaśniam, że każdą z "pętelek" można zmienić przez skrócenie lub wydłużenie a także przez zmianę proporcji dróg gruntowych do utwardzonych. Można to zrobić planując wycieczkę albo w jej trakcie, zależnie od zmian pogody lub kondycji uczestników.

Zwiększa się w Biłgoraju liczba ludzi, przeważnie młodych, penetrujących okolice, przygotowujących nowe propozycje i gotowych służyć informacją i pomocą w organizowaniu wędrówek. Rekrutują się z biłgorajskich szkół, szczególnie ze SP nr 1, działają w Oddziale PTTK. Do dyspozycji początkujących amatorów turystyki kolarskiej jest także piszący niniejszy tekst.

Na zakończenie jeszcze trochę o walorach turystyki kolarskiej.

Rower jest najtańszym środkiem lokomocji. Systematycznie jeżdżący rowerem, może bez zmęczenia przebyć dziennie ponad 100 kilometrową trasę. Rower nie hałasuje nie zanieczyszcza powietrza, można nim dotrzeć do miejsc niedostępnych dla innych środków lokomocji. Rowerzysta nie musi dźwigać plecaka, namiotu, materaca. Dźwiga je rower. Wysiłek jazdy pod górę jest rekompensowany "darmową" jazdą w dół. W wypadku odczucia zmęczenia jazdą można rower prowadzić. Wtedy pracują inne grupy mięśni a odpoczywają pracujące w czasie jazdy.

Istnieje szereg chorób i dolegliwości, których można się pozbyć lub uniknąć jeżdżąc systematycznie rowerem. Mało? Chyba nie.

A więc - chcesz mieć serce zdrowe siadaj bracie na rower !

Zygmunt Zawadzki

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: