Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 7/2000
Soli Deo - Jedynemu Bogu
Takim wyrazem dziękczynienia przyjęto nazwę, odbywającego się w Biłgoraju I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej, który wykształcił się z odbywanych dotąd zwykłych festiwali piosenki religijnej. Od 7 do 9 lipca na scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury zaprezentowało się 16 wykonawców, w tym 6 solistów i 10 zespołów.

Organizatorem festiwalu było, jak zwykle, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży "SERCE" działające przy parafii WNMP, na czele z ks. Markiem Kuśmierczykiem dyrektorem festiwalu. Współorganizatorem był Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju oraz Urząd Miasta w Biłgoraju. Organizatorów czynnie wspierało Biłgorajskie Centrum Kultury. Patronat duchowy nad festiwalem objął ks. bp. Jan śrutwa. Konkursowy charakter festiwalu nie został przesłonięty głównym celem, jakim była popularyzacja wartościowej piosenki religijnej, ożywienie religijnego ruchu artystycznego i promocja młodych artystów.

Festiwal rozpoczął się uroczystą Mszą św. odprawioną w kościele WNMP. Oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz Stefan Oleszczak.

Festiwalowi przyświecała jedna wielka idea, którą bardzo pięknie wyraził ks. Marek Kuśmierczyk; "Cieszę się bardzo, że przyjechały do nas zespoły, soliści i że Wy kochani przyszliście, aby poprzez śpiew wychwalać i dziękować jedynemu Bogu (...) Dzisiejsze spotkanie i następne jest. szczególną modlitwą, refleksją radosną. To nie jest spotkanie smutne. Powinniśmy się cieszyć, że jesteśmy razem, że łączy nas jedna wiara i że kochamy i wychwalamy Boga tak jak potrafimy". Przez dwa dni młodzi wykonawcy z różnych stron Polski zmagali się w przesłuchaniach konkursowych.

Każdy z uczestników zaprezentował trzy utwory. Jury festiwalu oceniało dobór repertuaru, wartość artystyczną utworu, aranżację i poprawność wykonania a także ogólny wyraz artystyczny Zwycięzców poznaliśmy trzeciego dnia festiwalu, przed koncertem laureatów. Jury w składzie; Tomasz Książek (przewodniczący) i Bogdan Lipiński, Wojciech Kowalczyk, ks. Witold Batycki, Anna świca; podkreśliło wysoki poziom artystyczny wykonawców graniczący niekiedy z profesjonalizmem i przyznało następujące nagrody i wyróżnienia; * Nagrodę główną, Grand Prix i statuetkę "Dawida", otrzymał Zespół Wokalno - Muzyczny "WIEM DOKąD IDĘ" z Łomaz. Statuetka została ufundowana przez Bank PKO SA a nagrodę w wysokości 2500 zł, ufundował i wręczył wójt gminy Biłgoraj Franciszek Piętak.

I nagrodę otrzymali; Adam Szewczyk i Magda Anioł z Siemianowic śląskich w wysokości 2000 zł.
II nagrodę przyznano zespołowi "AD REM" z Jarosławia. Nagrodę w wysokości 1500 zł. ufundował Krzysztof Żbikowski - przedstawiciel DAEWOO Towarzystwa Ubezpieczeniowego SA
III nagrodę otrzymała Diana świder z Lipska, reprezentująca Zamość. Nagrodę w wysokości 1000 zł. ufundowali Anna i Zdzisław Strukowie - właściciele hotelu "DODO".

Wyróżnienia otrzymali:
1. Małgorzata Rebizant (MDK Biłgoraj), za wysoką kulturę muzyczną.
2. Joanna Mania z Lublina, za warunki głosowe.
3. Arleta Maciocha z Biłgoraja, za bardzo dobry warsztat wokalny.
Nagrodę publiczności otrzymał zespół "Soulcore" z Lublina.
Nagroda specjalna pozaregulaminowa została przyznana dziecięcemu zespołowi "źródełko" z Krasnobrodu a ufundowali ją Maria i Marek Wrońscy. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali dyplomy. Łączna pula nagród wyniosła 8.000 zł. Sponsorom, których było około siedemdziesięciu podziękował ks. M. Kuśmierczyk.

Festiwal był prezentacją indywidualnych stylów muzycznych z urozmaiconym repertuarem. Były własne kompozycje, ale też piosenki znanych kompozytorów i poetów jak np. ks. J. Twardowskiego. Nie zabrakło ostrego i przesadnego niekiedy rockowego brzmienia, wśród utworów spokojnych i skłaniających do refleksji.

Gościnnie wystąpili na festiwalu: Zespół Arcybractwo Muzyczne z Lublina i Mieczysław Szcześniak, którego koncert wzbudził największe emocje. Publiczność nagrodziła to soliście owacją na stojąco i odśpiewaniem "Sto lat" z okazji dnia urodzin. Wszystko to sprawiło, że festiwal stał się miejscem wspólnych przeżyć duchowych mieszkańców Biłgoraja, w czym nie przeszkodziły nawet strugi ulewnego deszczu.

Na zakończenie festiwalu, burmistrz S. Oleszczak powiedział:
- "Ten festiwal będzie miał swoją wielką tradycję, wprowadza nas w wiek XXI, wiek tak ważny dla ludzkości. Będzie on wiekiem Ducha, a więc te wszystkie treści, które płynęły przez te dni, będą najistotniejsze w XXI w. Niech trwa ten festiwal, dzisiejszy dzień niech go nie kończy tylko rozpoczyna jak nowe karty w jego historii ".

Anna Krakowska

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: