Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 7/1996
Orkiestr dętych siła
Okazało się to 30 czerwca br., na Międzywojewódzkim Turnieju Orkiestr Dętych w Biłgoraju, że siła nie tylko w ilości, ale przede wszystkim w muzyce.

Turniej rozpoczął się od defilady ulicami miasta, wszystkich siedmiu uczestniczących w nim orkiestr. Jak zawsze imponująco prezentowali się górnicy, a też i inne mundurowe orkiestry.

Na biłgorajskim rynku mieliśmy koncert połączonych orkiestr pod batutą Czesława Nizio.

Ta jedna wielka orkiestra w sile 270 muzyków wykonała wiązankę melodii żołnierskich z nieśmiertelnym Marszem I Brygady. Po powrocie do BDK odbyły się przesłuchania turniejowe. Trwały dość długo. Orkiestry prezentowały ciekawy repertuar i wykonanie na przyzwoitym poziomie, choć nie wszystkie były sobie równe. W doborze repertuaru obserwuje się tendencje do muzyki współczesnej. Ci, którzy oczekiwali przepięknych sztraussowskich walców, nieco się zawiedli. Do narzekania jednak nie było powodu. W wyniku turniejowych zmagań. jury w składzie; Stanisław Latek (Akademia Muzyczna w Warszawie), Stefan Żuk (dyrygent z Nowego Sącza) i Władysław Bober (dyrygent PZCHiO z Rzeszowa), przyznało następujące nagrody; GRAND PRIX - XIV Międzywojewódzkiego Turnieju Orkiestr Dętych w Biłgoraju w wysokości 900 zł. dla HELICOPTERS BRASS ORCHESTRA WSK-PZL SA w Świdniku.

W kategorii orkiestr powyżej 23 muzyków:
dwa równorzędne I miejsca, oraz nagrody pieniężne po 700 zł i po "Złotej Trąbce" przyznano: Orkiestrze Dętej Zakładu Taboru PKP w Chełmie i Orkiestrze Dętej Biłgorajskiego Domu Kultury.
II miejsca nie przyznano.
III miejsce i nagrodę 400 zł., oraz "Srebrną Trąbkę" przyznano Strażackiej Orkiestrze Dętej "Zaburze" z Zaburza.

W kategorii orkiestr poniżej 23 muzyków, przyznano;
I miejsce i nagrodę 600 zł., oraz "Złotą Trąbkę" - Zakładowej Orkiestrze Górniczej KWK "Bogdanka" ,
II miejsce i nagrodę 500 zł., oraz "Srebrną Trąbkę" - Orkiestrze Dętej Domu Kultury Kolejarza w Małaszewiczach,
III miejsce i nagrodę 400 zł., oraz "Srebrną Trąbkę" - Miejskiej Orkiestrze Dętej przy OSP w Tomaszowie Lubelskim.
Wszystkim orkiestrom za udział w turnieju podziękowało jury i dyrektor BDK Czesław Nizio życząc wytrwałości i dalszych sukcesów artystycznych.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: