Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 7/1997
Nowa fabryka
W osiedlu "Rapy", na ponad 4 hektarowej działce zlokalizowana została budowa nowej fabryki opakowań w Biłgoraju. Inwestorem jest SPÓŁKA - MODEL OPAKOWANIA.

"Model Opakowania" jest spółką z ograniczoną odpowie-dzialnością powstałą w Biłgoraju, w której głównym udziałowcem, ponad 90%, jest dr Daniel Model ze Szwajcarii, właściciel koncernu "MODEL HOLDING AG" z siedzibą w Weinfelden.

2 lipca br. na terenie przyszłej fabryki opakowań tekturowych, odbyła się uroczystość symbolicznego wbudowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki. Akt erekcyjny podpisali obecni na uroczystości dr Daniel Model, dr Walo Hinterberger, pan Roman Jamnicky, Tadeusz Kuźmiński współwłaściciel spółki i gospodarz uroczystości prezes zarządu spółki - Jerzy Michalski. Ze strony władz państwowych i samorządowych uczestniczyli; Wojewoda Zamojski Stanisław Rapa. Kierownik Urzędu Rejonowego w Biłgoraju Marian Tokarski. Burmistrz Miasta Biłgoraja Stefan Oleszczak, wójt gminy Biłgoraj Franciszek Piętak i inni.

Tuż przed plenerową uroczystością, w sali Urzędu Miasta odbyło się spotkanie, którego celem było zaprezentowanie firmy "Model" oraz planów budowy fabryki opakowań.

Dzisiejszy koncern "Model Holding AG" został założony w 1888 roku jako zwykłaszwajcarska fabryka przez pradziadka dr Daniela Modela. Obecnie składa się z 4 fabryk w Szwajcarii i 2 w Czechach. Firma zajmuje się produkcją rozmaitych opakowań tekturowych. Zamierzenia idą nawet w kierunku produkcji mebli z tektury. Przetwarza też odpady tekturowe i tworzywa sztuczne. Obroty firmy ciągle rosną i wynoszą obecnie ok. 250 min dolarów. Pan dr D. Model liczy również na duże obroty w Polsce, kontakt z Polską, a konkretnie z Biłgorajem zrodził się z poszukiwań producenta opakowań, jakie prowadziła biłgorajska "Ambra" na Zachodzie za pośrednictwem firmy Faber, która w tym celu trafiła do Szwajcarii. Motywacja do budowy fabryki w Biłgoraju wydaje się prosta. Najbliższa fabryka "Modela" znajduje się w czeskiej Opawie, około 500 km. W rejonie Biłgoraja czy województwa zamojskiego nie ma dużej fabryki opakowań tekturowych. Tymczasem "Model" dostarcza do Polski ponad 20 000 m2 opakowań kartonowych. Plany strategiczne firmy kierują się na Ukrainę, na rynek duży i chłonny. Nie bez znaczenia było też zainteresowanie, zabieganie i daleko idąca pomoc władz samorządowych miasta, szczególnie burmistrza Stefana Oleszczaka i przedsiębiorcy pana Tadeusza Kuźmińskiego. Wszystko to skłoniło dr D. Modela do inwestowania w naszym mieście, o którym powiedział: "Polska to piękny kraj a szczególnie Biłgoraj, który jest miejscem naszej firmy. Karton to piękny produkt i firma "MODEL" to fantastyczna firma (...) W Biłgoraju jest już firma Polsko -Czesko - Szwajcarska a za pomoc w jej powstaniu bardzo dziękuję władzom miasta".

Fabryka opakowań tekturowych i kartonowych w Biłgoraju budowana będzie w trzech etapach. Pierwszy etap obejmujący rok 1997przewiduje budowę hali produkcyjnej i budynku administracyjnego o łącznej powierzchni 5 000 m2. Drugi etap rozłożony na rok 1998 obejmie dobudowę budynku produkcyjnego o pow. ok. 7 000 m2 i wstawienie głównej maszyny do produkcji tektury falistej. Trzeci etap budowy uzależniony będzie od reakcji rynku na popyt wyrobów, obejmie dalszą rozbudowę budynku produkcyjnego o pow ok 6 tyś m2. Rozpoczęcie produkcji przewiduje się 3 stycznia 1998 r i będzie to w pierwszej fazie przerób półfabrykatów tektury sprowadzanej z fabryki w Opawie, w drugiej fazie tektura będzie produkowana w Biłgoraju. W fabryce przewiduje się zatrudnienie na rok 1997 ok. 50 osób a docelowo 250 do 300 osób. Wielkość produkcji w 1998 roku wyniesie ok. 20-30 min m2 tektury. Wartość inwestycji wyniesie w pierwszym etapie ok. 20 min zł a docelowo 74 min zł.
Na zakończenie uroczystości, burmistrz Stefan Oleszczak w imieniu władz miasta wręczył prezesowi Jerzemu Michalskiemu okolicznościowy dyplom. Redakcja gazety "Tanew" nie wręcza wprawdzie dyplomów ale składa życzenia, które często się sprawdzają.
Firmie "Model Opakowania" w Biłgoraju życzymy powodzenia!

Marek J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: