Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 7/1998
Nowa wystawa w muzeum
W związku z przypadającą w tym roku 420 rocznicą nadania praw miejskich dla Biłgoraja, Muzeum Rzemiosł Ludowych zorganizowało poświęconą temu jubileuszowi wystawę. Biłgoraj uzyskał prawa miejskie 10 września 1578 roku dzięki staraniom Adama Gorajskiego -pierwszego właściciela miasta otrzymanego od króla Stefana Batorego. Jest to niejako wystawa "Biłgoraj przez dzieje". Starano się na niej pokazać najważniejsze dokumenty, fotografie i eksponaty związane z historią miasta, od czasu powstania po czasy II wojny światowej. Główne akcenty położono na wybrane momenty najbardziej charakterystyczne dla przeszłości grodu nad Ladą. Pokazano przede wszystkim to co stanowiło o specyfice miasta, a więc między innymi sitarstwo -główne tutejsze rzemiosło, czy tak istotne wydarzenia związane z II wojną światową.

Układ wystawy jest uwarunkowany szczupłością miejsca ale i chęcią pokazania jak największej ilości zbiorów, co w konsekwencji narusza nieco proporcje czasoprzestrzenne. Rozległość ekspozycji poświęconej II wojnie światowej, proporcjonalnie dużej w stosunku do innych okresów jest tu jednak uzasadniona historycznie ale i podyktowana ilością prezentowanych eksponatów z pewnością wartych obejrzenia.

Oglądając wystawę warto zwrócić uwagę na tak rzadko pokazywane fotografie starego Biłgoraja pokazujące miasto jakiego już nie ma - z jego ciekawą podcieniową zabudową, drewnianymi domkami czasem typu "tatarskiego", wąskimi niewybrukowanymi uliczkami, budynkami, które zniszczyła wojna, pożar czy też po prostu czas. Ciekawe są jednak przede wszystkim dokumenty bądź fotokopie dotyczące przeszłości grodu nad Ladą, obrazujące jego historię, mówiące o jego właścicielach oraz prawach i obowiązkach mieszkańców.

Niestety, są one nieliczne - ale tym samym dla Biłgoraja cenniejsze. Przechowywane w też z tym większą uwagą należy się im przyjrzeć. Dopełniają wystawy czasopisma, plany i mapy związane z Biłgorajem, monety ze skarbów znalezionych w Biłgoraju i w jego okolicach - Bukowej i Księżpolu oraz militaria. Tu uwagę zwraca sztandar 73 pułku piechoty z Katowic walczącego we wrześniu 1939r. pod Biłgorajem oraz ciekawe przykłady broni znalezione właśnie w okolicach miasta. Autorzy wystawy mają nadzieję, że wzbogaci ona wiedzę mieszkańców, przebywających tu gości i turystów o przeszłości grodu nad Ladą i przybliży przynajmniej te najważniejsze fakty z przeszłości miasta.

Wystawa będzie czynna od czerwca do października br.. Muzeum zaprasza codziennie w godzinach od 9 do 16 oraz każdą pierwszą i trzecią sobotę i niedzielę miesiąca w godz. od 10 do 15. Warto zobaczyć te pamiątki i zainteresować się historią miasta, w którym się żyje. A może ktoś rozpozna na zdjęciach swoich krewnych?

Dorota Skakuj

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: