Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 7/1999
Festiwal miejskiego folkloru

fidelis karbon taka paka

rzemyki sutki wujka jaśka qń

Nieodłącznym elementem "Dni Biłgoraja" są festiwale kapel podwórkowych. W tym roku IV Ogólnopolski Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych odbywał się od 18 do 20 czerwca. Przyjechało siedem kapel, w większości "starych bywalców" festiwalu. Po raz pierwszy wystąpiła Hrubieszowska Kapela Podwórkowa "Sutki", która zaprezentowała się bardzo dobrze i tak też została przyjęta przez biłgorajską publiczność. Debiutowała, gościnnie występująca, nowa biłgorajską Kapela Country, w której solistą jest Zbigniew Lewicki, znany z kapeli "Wygibusy". Jeśli już o naszych mowa, to "Wygibusy" znowu zaskoczyły publiczność, tym razem włączeniem do swojego repertuaru utworów ludowych i w efekcie powstał montaż folkloru miejskiego i wiejskiego. W czasie trzydniowego festiwalu kapel można było posłuchać prawie wszędzie; na Placu Wolności, w Zagrodzie Sitarskiej, i na tzw. przesłuchaniach oraz koncercie galowym w BDK. Publiczność biłgorajską ma swoich ulubieńców i do nich należy Kapela "Fidelis" z Przemyśla, specjalizująca się w folklorze lwowskim. Tym razem bezskutecznie oczekiwaliśmy jej występu na koncercie galowym. Wielka szkoda! Mamy nadzieję, że "Fidelis" nie spłata nam w przyszłym roku takiego figla.

Niektóre kapele wystąpiły w odmłodzonym składzie, co chyba wyszło im na dobre.
Festiwal to nie tylko koncerty, ale i rywalizacja.

Kapele oceniało jury w składzie: Antoni Mleczko - kompozytor z Krakowa, Kazimierz Miller - etnomuzykolog i Walerian Suchodolski, muzyk z Krasnegostawu.

Nagrodzono najlepszych, choć wszyscy prezentują wysoki i niemal wyrównany poziom.

Grand Prix Festiwalu, w postaci Pucharu Przewodniczącego Stowarzyszenia Ratowania Folkloru Miejskiego w Przemyślu, oraz statuetkę Złotego Łabędzia i Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki w kwocie 1400 zł., przyznano Biłgorajskiej Kapeli Podwórkowej "Wygibusy". Gratulujemy !!!

Dwa równorzędne I miejsca ze statuetką "Złotego Łabędzia" i kwotą, po 1300 zł, ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki - Kapeli Folkloru Miejskiego "Fidelis" z Przemyśla oraz Parczewskiej Kapeli Podwórkowej "Taka Paka".

Dwa równorzędne II miejsca, ze statuetką "Srebrnego Łabędzia" i kwotą po 1000 zł, ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, oraz sponsorów festiwalu : Górniczej Kapeli Podwórkowej "Karbon" z Łęcznej oraz Hrubieszowskiej Kapeli Podwórkowej "Sutki".

Trzy równorzędne trzecie miejsca ze statuetką "Brązowego Łabędzia" i kwotą po 700 zł, ufundowaną przez sponsorów festiwalu: Andrychowskiej Kapeli Podwórkowej "Wujka Jaśka", Gorajskiej Kapeli Podwórkowej QN" i Józefowskiej Kapeli Podwórkowej "Rzemyki".

Nagrodę specjalną za umiejętne łączenie pierwiastków folkloru wiejskiego i miejskiego w programie pt. "Biłgorajska ty ziemico", w wysokości 500 zł, ufundowaną przez sponsorów festiwalu - kierownikowi Biłgorajskiej Kapeli Podwórkowej "Wygibusy" - panu Janowi Szymaniakowi. Jury podkreśliło konieczność kontynuowania festiwalu ze względu na formy kulturotwórcze i szeroki rezonans społeczny w życiu kulturalnym Biłgoraja.

Organizator festiwalu, Biłgorajski Dom Kultury, przyznał panu Kazimierzowi Millerowi statuetkę "Złotego Łabędzia", za jego zaangażowanie i wieloletni wkład w prowadzeniu biłgorajskiego festiwalu.

Ucichły brawa, festiwal się skończył, ale jakoś nie dopuszczam do siebie myśli, podobnie jak chyba wszyscy biłgorajacy, żeby za rok Biłgoraj nie rozbrzmiewał śpiewem i muzyką kapel podwórkowych, które tak wspaniale potrafią zabarwić nasze szare życie.

Marek J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: