Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 8/2000
Artyści i literaci w domu służebnym
Kolejną imprezą artystyczną, zapisała się w historii Domu Służebnego Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu, niedziela 3 września br. Tym razem obok artystów w krótkiej konferencji prasowej wzięli udział naukowcy- prof. dr hab. Stanisław Grabias z UMCS i dr hab. Jerzy Markiewicz przewodniczący Społecznej Rady Patronackiej Kolegium UMCS w Biłgoraju, pełnomocnik UMCS ds. organizacji Kolegium UMCS w Biłgoraju Zygmunt Dechnik i burmistrz Stefan Oleszczak. Konferencja poświęcona była prezentacji utworzonego w Biłgoraju Kolegium UMCS (szerzej pisaliśmy o tym w specjalnym wydaniu "Tanwi"). Darem gospodarza Domu Służebnego Stefana Szmidta dla Kolegium UMCS była kwota w wysokości 5000 zł. uzyskana z aukcji obrazu "Droga do Zabłocia". Szczęśliwymi nabywcami obrazu okazali się , co było zaskakujące, burmistrz Stefan Oleszczak i wójt Franciszek Piętak, którzy wspólnie postanowili wygrać tą aukcję. Postanowili też wspólnie przekazać zakupiony obraz Kolegium UMCS.

W galerii otwarta została wystawa malarstwa Aliny Sibery, absolwentki ASP w Krakowie, autorki wielu wystaw ogólnopolskich. Wystawa obejmowała ponad 50 obrazów olejnych i pasteli, przeważnie pejzaży przepełniony grą kolorów i światła.

Monodram pt. "Teatr je kobietą", który można uznać za spektakl autorski Barbary Dziekan, obejrzeliśmy w jej wykonaniu. Artystka otrzymała za ten spektakl : nagrodę dla najlepszej aktorki Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze w 1992r., jest również laureatką wielu innych y nagród krajowych i zagranicznych. W Łodzi obok gry w teatrach i filmie wykłada w Akademii Filmowej i Teatralnej. Spektakl Barbary Dziekan zagrany z najwyższym kunsztem aktorskim w kabaretowej aurze, symboli, rekwizytów, słowa i muzyki a przede wszystkim z podkreśleniem formy, został bardzo gorąco przyjęty i nagrodzony, długimi brawami.

Gościem dnia była dr Ewa Białek - prezes Stowarzyszenia Edukacji dla Przyszłości, która wygłosiła wykład propagujący id stowarzyszenia.

Na zakończenie niedzielnej imprezy w Nadrzeczu, scena Domu Służebnego oddana została poetom ludowym ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Władysławem Sitkowskim na czele i liczniejszej grupie poetów Biłgoraja, głównie z Biłgorajskiego Towarzystwa Literackiego. Wiersze swoje recytowali: Ewa Bordzań, Andrzej Czacharowski, Halina Olszewska, Iwona Startek, Jolanta Paprocka, Ewa Lembryk, Jacek Zybura i Monika Proć śpiewająca swoją poezję z gitarą. Wiersze biłgorajskich poetów recytowali również Alicja Jachiewicz i Stefan Szmidt. Szczególnie podobał się wiersz I. Startek powstały z inspiracji jednego z obrazów Antoniego Fałata wystawionego kiedyś w galerii Domu Służebnego. Recital poetycki zyskał uznanie gospodarzy Domu Służebnego, którzy zapowiedzieli kontynuację wieczorów poetyckich w Nadrzeczu. Również publiczności podobały się wiersze i gorącymi brawami nagrodziła rodzimych twórców. Dowodzi to, że niedługo działające Biłgorajskie Towarzystwo Literackie otworzyło już w historii Biłgoraja swoją kartę i chlubnie ją zapisuje. Spodziewam się, że wzorem Nadrzecza i w Biłgoraju będziemy mogli uczestniczyć w tak udanych spotkaniach z poetami. Państwu Szmidtom gratuluję pomysłu i tej prawdy, że Dom Służebny w Nadrzeczu jest miejscem dla wszystkich artystów i twórców.

Marek J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: