Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 8/1995
III Festiwal Piosenki Religijnej - Biłgoraj '95
Wrześniowe festiwale piosenki religijnej, weszły ju2 na stałe do kalendarza biłgorajskich imprez kulturalnych. W tym roku festiwal odbył się 3 września, tradycyjnie w Kościele Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju.

W imieniu organizatorów festiwalu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży "Serce" przy parafii WNMP i Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju - wszystkich uczestników i przybyłych do świątyni serdecznie powitał ks. Marek Kuśmierczyk.

"Śpiew to cudowna rzecz wprowadza nas w inny świat, śpiew, który dodaje nam skrzydeł wzmacnia i prowadzi do Boga" - mówił ks. Marek. Otwarcia festiwalu dokonał burmistrz Stefan Oleszczak.

Do konkursu przystąpiło dziesięć zespołów wokalno -instrumentalnych, prawie wszystkie młodzieżowe, oraz siedmiu. solistów. Przybyła młodzież z Zamościa - zespoły, "Signum Spei", "Rozśpiewana arka" i "Lazaron". Z Łaszczowa przyjechał zespół "Kanan", z Hrubieszowa zespoły: "Źródło" i "Nikolaus", Duet "Ave" reprezentował Tomaszów Lubelski.

Z Biszczy przyjechał ośmioosobowy zespół "Zmierzch" prowadzony przez ks. Dariusza Blicharza. Biłgoraj reprezentował zespól "Magdalenki" i liczni soliści.

Kościół WNMP okolicznościowo udekorowany w tęczowe draperie i kolorowe plansze wypełniony był ludźmi w tym w większości młodzieżą, która bardzo żywo reagowała na śpiew i muzykę swoich rówieśników. Jury pod przewodnictwem Tomasza Książka dokonało oceny artystycznej przyznając kolejne miejsca:

W kategorii solistów; I miejsce - Arleta Maciocha, II miejsce - Magda Wójcik, III miejsce - Maciej Różański. Wszyscy jak wiadomo z Biłgoraja. Moim skromnym zdaniem Krzysztof Prystupa z Łaszczowa zasługiwał na wyższą ocenę niż wyróżnienie. W kategorii zespołów młodzieżowych sklasyfikowano w kolejności; "NIKOLAUS" z Hrubieszowa, "SIGNUM SPEI" z Zamośćia, "ZMIERZCH" z Biszczy.

W kategorii zespołów dziecięcych najlepszymi okazały się; "MAGDALENKI" z Biłgoraja, "LAZARON" i ROZŚPIEWANA ARKA" z Zamościa. Wyróżniono tomaszowski zespół "AVE".

Zaangażowanie młodzieży w muzyce i piosence religijnej jest bardzo wysokie, choć czasami - piosenka bardzo kontrowersyjne kojarzyła się z cechami jakie przystoją piosence religijnej. Wszystkim jednak należą się podziękowania za te piękne chwile spędzone wspólnie w naszej świątyni... i do zobaczenia w przyszłym roku.

MJS

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: