Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 8/1995
Rocznica września
W rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września 1995 r., przy pomniku w rapiańskim lesie, upamiętniającym śmierć 63 partyzantów tutaj rozstrzelanych przez Niemców w początkach lipca 1944 r., zebrali się mieszkańcy Biłgoraja i okolic, delegacje, kombatanci, harcerze. młodzież szkolna. poczty sztandarowe.

Czarny, metalowy krzyż ze zwieszającą się zeń udrapowaną biało-czerwoną flagą, dookoła pomnika sztandary, a u jego stóp, na podwyższeniu, okryty nieskazitelną bielą, prosty polowy ołtarz. Zabrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Niecodzienna to chwila i niezwyczajne miejsce na taką uroczystość. Kiedy dźwięki orkiestry umilkły zastępca burmistrza Jan Skrok w krótkim wystąpieniu, witając zgromadzonych na uroczystości. oficjalnie oznajmił o jej rozpoczęciu i intencji. Mszę św. polową w intencji Ojczyzny - za poległych i pomordowanych, ofiar II wojny światowej odprawlł oraz wygłosił homilię ksiądz kanonik Bogusław Wojtasiuk. Dziekan z kościoła pw. WNMP w Biłgoraju. W nabożeństwie uczestniczył chór i orkiestra dęta z BDK. W homilii, pełnej głębokich treści, podniesione zostały najwyższe wartości ludzkie: umiłowanie Ojczyzny aż do najwyższych granic, zawierzenie Bogu, poświęcenie, ofiara życia i ofiara cierpienia. godność człowieka i honor. W homilii znalazło się również przesłanie do dzisiejszej młodzieży, od której będzie zależało nasze jutro. Pieśnią "Boże coś Po(skę..." zakończyła się Msza św. Po nabożeństwie ks. Dziekan zaproponował aby taka uroczystość. w tym miejscu, odbywała się każdego roku, co zebrani entuzjastycznie aprobowali.

W dalszym ciągu uroczystości wystąpił dr Jerzy Markiewicz przedstawiając historyczny rys wydarzeń tamtych dni wybuchu wojny 1 lat okupacji - odnosząc się w szczególności do działań ruchu oporu w tutejszym rejonie. Również i tutaj znalazł się apel do młodzieży aby wzorowała się na swoich poprzednikach, którzy często mając zaledwie po 15-16 lat, narażali swe młode życie w walce z wrogiem - dzisiaj naśladując ich nie potrzeba ofiary krwi i życia. ale rzetelną i ofiarną pracą i nauką można służyć Ojczyźnie.

Do okolicznościowego wystąpienia zaproszono również p. Zygmunta Hanasa ps "Wilczur", któremu jako jednemu ze skazanych na śmierć udało się zbiec z konwoju prowadzonego do tegoż miejsca, na rozstrzelanie. Niestety, zaledwie po kilku zdaniach p. Zygmuntowi głos się załamał, nie był w stanie dalej już nic powiedzieć. Wówczas to za jego zgodą i w jego imieniu, do końca już, kontynuował rozpoczęte wystąpienie p. Marian Ledwójcik Prezes Zarządu KM ZKRP i b. WP w Biłgoraju. Z krótkim przemówieniem wystąpił również obecny na uroczystościach Prezes Zarządu Wojewódzkiego Zw. Komb. RP i b. WP pan Tor. Na zakończenie oddano hołd poległym i pomordowanym minutą ciszy, po czym delegacje różnych organizacji i instytucji oraz osoby indywidualne złożyły wiązanki kwiatów na płycie pomnika. Uroczystość odbyła się w wyniku starań organizacji kombatanckich miasta Biłgoraja.

Ryszard Złamański

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: