Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 8/1996
Złoty Medal Małgorzaty
II Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Letnich odbyła się 4-18 sierpnia w Bydgoszczy.

Olimpiada ta jest największą Imprezą sportową w kraju; w kilkunastu dyscyplinach rywalizuje kilka tysięcy młodych zawodników, którzy zakwalifikowali się do finałów imprezy po eliminacjach wojewódzkich i makroregionalnych.

O randze tej imprezy najlepiej świadczy olimpijski ceremoniał otwarcia, które odbyło się na stadionie bydgoskiego "Zawiszy". Wzorem "dorosłych" igrzysk olimpijskich, po przemarszu reprezentacji poszczególnych województw, na maszty wciągnięto flagi: olimpijską i narodową, przedstawiciele zawodników i sędziów złożyli przysięgę, a nad stadionem zapłonął olimpijski znicz.

Oficjalnego otwarcia olimpiady dokonał Prezydent RP. Aleksander Kwaśniewski, który przybył do Bydgoszczy w towarzystwie swojej małżonki, Jolanty. Na trybunie honorowej stadionu zauważyć można było również wiele innych osobistości życia politycznego, oraz sportowców na czele z medalistami Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Oprawę artystyczną kilkugodzinnego otwarcia imprezy stanowiły m.in. pokazy musztry paradnej orkiestr wojskowych, pokazy ogni sztucznych, występy taneczne zespołów ludowych, popisy gimnastyczne i recytatorskie, koncert zespołu DE MONO i Roberta Chojnackiego.

Biłgorajskim akcentem był udział w olimpiadzie lekkoatletów LKS "Znicz": Beaty Lange w biegu na 3000 m, Jacka Chmielą na 400 m (oboje zajęli XVII miejsca). Rewelacyjnie spisała się Małgorzata Bury zwyciążając na dystansie 800 m (2:10,00 min. - nowy rekord życiowy). Chociaż Gośka już przed zawodami była faworytką imprezy /posiadała najlepsze w kraju wyniki na dystansach: 600, 800 i 1500 m/, to styl w jakim wygrała biegi eliminacyjne i bieg finałowy, prowadząc zdecydowanie od startu do mety, zrobił wrażenie na wszystkich.

Przypomnieć należy, że tydzień przed Olimpiadą, 3 sierpnia Gośka zaliczyła równie udany start reprezentując kraj w międzypaństwowym meczu juniorów Niemiec i Polski, który odbył się we Wrocławiu. Zawodniczka LKS "Znicz" zwyciężyła w biegu na 1500 m. z czasem 4:24,86 min. Wynik ten jest nowym rekordem województwa w kategorii juniorek mł. /poprzedni należał do Barbary Paczos z "Unii" Hrubieszów i ustanowiony był w 1980 r.

M. J.

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: