Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 8/1997
Koniunktura zaradności
Czasy kiedy Biłgoraj był prawie najlepiej uprzemysłowionym i rozwiniętym gospodarczo miastem na terenie obecnego województwa zamojskiego - dawno minęły. Ówcześni przemysłowi i handlowi mocarze, jak "Mewa", ZNTK, BPB, PBKiD, Wlosiankarska Spółdzielnia Pracy, GS, PSS, i wiele innych firm - dziś już albo nie istnieje, złamana upadłością, albo przypomina poruszającego się o kulach inwalidę, wśród młodych biegaczy.
Oblicze biłgorajskiej gospodarki zmieniło się radykalnie i zmienia nadal. Niemal z roku na rok notuje się wzrost ilości podmiotów gospodarczych.
Na dzień 30 czerwca br. 1988 osób na terenie Biłgoraja prowadziło zarejestrowaną tu działalność gospodarczą. Ruch ewidencyjny w ciągu I półrocza polegał na utworzeniu 218 firm i na likwidacji 121. Czym zajmują się biłgorajanie?

Handel
Rozwinięty jest dobrze i rozwija się nadal. Do 30 czerwca br. mieliśmy 843 firmy handlowe. Na koniec roku 1996 było takich firm 814. Zarejestrowano 105 nowych a skreślono z ewidencji 76. Najwięcej mamy placówek handlu detalicznego. Zajmuje się tym 512 podmiotów. 312 handlowców zajmuje się handlem obwoźnym. Mamy 11 hurtowni.-W przekroju branżowym, zdecydowanie przoduje handel artykułami spożywczymi. Powstają też nowe branże np. autokomisy i bardzo prężnie rozwijający się handel artykułami budowlanymi i związanymi z budownictwem mieszkaniowym. "Kuleje" jednak skup surowców wtórnych, szczególnie makulatury, butelek, szkła i plastików a również i złomu. Odpady te marnują się jako surowiec a jako śmiecie szkodzą środowisku naturalnemu porzucane w okolicznych lasach.

Usługi
Tu sytuacja nieco się różnicuje. Ogółem w półroczu br. mieliśmy 351 podmiotów zajmujących się usługami. Upadło 12 firm, nowych powstało 15. W tej działalności dominuje mechanika pojazdowa a zajmuje się tym 49 podmiotów. Drugie w kolejności to usługi ślusarsko-kowalskie - 46 podmiotów.
Usługowych zakładów odzieżowych jest 33. Szybko rozwijają się usługi fryzjerskie - aż trudno uwierzyć, ale mamy w Biłgoraju aż 28 takich zakładów. Mimo tych dość imponujących cyfr , obserwuje się obumieranie działalności usługowej w tradycyjnych rzemiosłach jak; szewstwo, krawiectwo, rymarstwo i inne. Trudno jest w Biłgoraju dokonać renowacji kożucha czy odzieży skórzanej. Nowym rodzajem usług jest prowadzenie automatycznych myjni samochodowych czy konserwacja i odnawianie mebli. Charakterystycznym rodzajem działalności są usługi budowlane i gastronomia. Budownictwem zajmuje się 310 podmiotów. Tu ruch ewidencyjny wydaje się spory. Upadło 12 firm a powstało 39. Najwięcej osób zajmuje się murarstwem - 59. 38 instalatorstwem elektrycznym i 28 instalatorstwem wód.kań. i co.. Prowadzonych jest 27 stolarni. Specyfiką w usługach budowlanych, szczególnie w murarstwie, jest sezonowość. Po zakończeniu sezonu wiele osób rezygnuje z prowadzenia usług. Powstają nowe zakłady zajmujące się kompleksowym wykańczaniem wnętrz, dla których sezonowość w budownictwie nie ma znaczenia. Rozwój budownictwa w Biłgoraju z jakim mamy do czynienia w szerokiej skali, stymuluje działalność handlową w zakresie materiałów budowlanych i rozmaitej armatury. Usługami transportowymi zajmuje się 187 podmiotów. Taborem ciężarowym świadczy usługi 121 podmiotów, a osobowym 65.

Gastronomia
Ta działalność , tradycyjnie już w sposób różnoraki była i jest odbierana przez społeczeństwo. Mamy 38 podmiotów zajmujących się tą działalnością. Z jednej strony brakuje dobrych, tanich barów, jak np. piccerie, gdzie w przyzwoitych warunkach można by zjeść posiłek, a z drugiej strony, prawie wszyscy kupcy, nie mówiąc o restauratorach, chcieliby handlować alkoholem. Rezultat jest taki, że w Biłgoraju mamy znacznie wyższą niż potrzeby i sieć w innych miastach, ilość punktów handlowych i gastronomicznych sprzedających alkohol. Ma to również pewien wydźwięk społeczny.

Przemysł
Przemysłem zajmuje się 134 podmioty gospodarcze. Najwięcej zakładów przemysłowych, bo 42, produkuje wyroby z drutu, przeważnie siatki. 26 zakładów wytwarza różne asortymenty z drewna, którego jako surowca w Biłgoraju nie brakuje. W przemyśle spożywczym przodują piekarnie, mamy ich 12. Znacznie mniej ,bo 3 jest masarni i tyleż wytwórni wód gazowanych. Ponadto funkcjonują dwie firmy wytwarzające makaron. Brak jest przemysłu przetwórstwa owoców i warzyw, oraz ich zamrażalni i suszarni. O mleczarni pozostała smutna historia. Przemysł odzieżowy reprezentuje 10 firm. 2 zakłady zajmują się produkcją materiałów budowlanych.

Inne
Jako "inny" rodzaj działalności gospodarczej sklasyfikowane zostały osoby prowadzące prywatne gabinety lekarskie - jest ich 24, stomatologiczne 17 czy weterynaryjne - 6. Doradztwem, najczęściej finansowym i prawnym zajmuje się 14 osób.

Summa sumarum
W tendencjach działalności gospodarczej obserwuje się trend do tworzenia firm wielobranżowych, najczęściej produkcyjno-handlowych. Coraz częściej rozpoczęciem działalności gospodarczej interesują się bezrobotni wykorzystując preferencje kredytowe w tym zakresie. Innym zjawiskiem jest brak klasycznego bankructwa firm, które likwidowane są przeważnie z powodów obiektywnych - wyjazdy, zmiana profilu działalności itp. Ogólnie można powiedzieć, że rynek biigorajski jest pod względem ilości podmiotów gospodarczych, bogaty. Nadal powstają nowe i rozszerzają się dotychczasowe branże i profile działalności. Wszystko to tworzy bogatą ofertę dla klienta, który powinien stawać się coraz zamożniejszy, by mógł równoważyć podaż z popytem.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: