Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 8/1997
Fundacja w Nadrzeczu
Fundacja w NadrzeczuW Nadrzeczu koło Biłgoraja, wiosce którą upodobali sobie na letni wypoczynek znani w kraju artyści, 25 lipca br. uroczyście rozpoczęła działalność FUNDACJA KRESY 2000. Fundacja powstała z inicjatywy Stefana Szmidta - artysty malarza i aktora Teatru Polskiego w Warszawie , dobrze w Biłgoraju znanego i jego żony Alicji Jachiewicz - aktorki Teatru Polskiego w Warszawie, znanej powszechnie z wielu udanych ról filmowych. Założycielem fundacji jest również córka państwa Szmidtów Dominika.

Idea powstania fundacji zrodziła się przed dwoma laty właśnie w Nadrzeczu w kręgu przyjaciół państwa Szmidtów - artystów malarzy, z szacunku dla tradycji polskiego malarstwa inspirowanego nostalgicznym pięknem krajobrazu kresowego. Fundacja ma stwarzać możliwość podejmowania działań na rzecz utrwalania czaru przemijającej natury, popularyzacji sztuk pięknych i zachowania tych wartości dla dziedzictwa kulturowego schyłku XX wieku. Celem fundacji jest też ochrona krajobrazu, praca z dziećmi i młodzieżą szczególnie uzdolnioną, stwarzanie warunków tolerancji społecznej oraz możliwości rozwoju artystycznego dzieciom niepełnosprawnym. Nadrzędnym celem jest prezentowanie osiągnięć polskiej sztuki współczesnej szerokiemu kręgu odbiorców. Temu właśnie ma służyć otwarty uroczyście tego dnia DOM SŁUŻEBNY POLSKIEJ SZTUCE SŁOWA MUZYKI I OBRAZU galeria i siedziba fundacji. Wystawę inauguracyjną zatytułowaną "Obrazy prowincjonalne gminne 1987-1997" tworzyły akwarele, rysunki i obrazy olejne Jerzego Dudy Gracza.

Wystawa imponująca, pokazano ponad czterdzieści prac tego artysty. Następnego dnia wystąpiła z recitalem autorskim aktorka Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie - Joanna Szczepkowska. W czasie wernisażu, na który przybyło wiele osobistości świata kultury, sztuki a też działaczy i przedsiębiorców, koncertował biłgorajski zespół tańca ludowego "Tanew" a w galerii grał i śpiewał Leszek Długosz.Powstanie fundacji w Nadrzeczu to nie tylko dla tej miejscowości ale ze względu na zasięg oddziaływania, dla całej Ziemi Biłgorajskiej, wydarzenie historyczne. Z pewnością ta świątynia sztuki jaką jest "Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu" przyciągać będzie tu rzesze artystów i miłośników sztuk pięknych, nie tylko z wschodniej - kresowej Polski. Powstanie fundacji nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego. Z pomocą fundatorom pośpieszyli zaprzyjaźnieni artyści malarze, którzy przekazali na aukcję przeprowadzoną przez Konsulat Polski w Nowym Jorku swoje obrazy. Dochód z aukcji przekazano fundacji, która mogła rozpocząć działalność. Przypomnieć należy szczególne zaangażowanie w tym dziele Jerzego Dudy Gracza, Krystyny i Wiesława Ochmanów, Sabiny Lonty, Antoniego Fatata. Fundacja kierowana jest przez Zarząd w którym obok państwa Szmidtów znaleźli się znani działacze i artyści; Krzysztof Luba i Marek Staniewicz z Warszawy, wspomniany już Jerzy Duda Gracz z Katowic, Elżbieta Gnyp i Bogusław Bodes z Zamościa, oraz Anna Iskra, Irena Potocka, Aleksander Łukasz i Jan Szulc z Biłgoraja. Dyrektorem fundacji jest Tadeusz Pisarczyk. Mamy nadzieję iż obok działaczy fundacji, nie zabraknie osób wspierających jej szlachetną i potrzebną działalność. Twórcom fundacji życzymy powodzenia i wielu sił do pracy nad upowszechnianiem na Biłgorajskiej Ziemi sztuki polskiej.

M. J. Szubiak
Fot. P. Mazurek

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: