Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 8/1999
Pierwsze dożynki
Józefów, około 2,5 tyś miasteczko na terenie malowniczego Roztocza i Puszczy Solskiej. Ta najbardziej turystyczna miejscowość powiatu biłgorajskiego wybrana została na miejsce I Dożynek Powiatu Biłgorajskiego. Dożynki odbyły się 12 września przy pięknej słonecznej pogodzie. W zaimprowizowanym amfiteatrze, przystrojonym tegorocznymi płodami z józefowskich pól zajęto wszystkie miejsca. Józefowian i licznych gości, wśród których byli posłowie Jan Byra, Stanisław Misztal i Ryszard Stanibuła, przewodniczący Sejmiku Lubelskiego Marek Tęcza oraz wielu działaczy samorządowych i ludowców, powitał przewodniczący Rady Miasta i Gminy Józef Król.

Przybycie korowodu dożynkowego na furmankach i traktorowych przyczepach z dożynkowymi wieńcami z 13 biłgorajskich gmin rozpoczęło uroczystości. Wieńce, przed sceną pełniącą też funkcję prezbiterium, złożyły kilkuosobowe delegacje w kolorowych ludowych strojach.

Gospodarz dożynek - starosta Czesław Małyszek dziękował rolnikom za ich trud. Wiele gorzkich słów skierował do władz państwowych, zaniedbujących sprawy rolnictwa i doprowadzających do postępującego ubożenia wsi. Starosta podkreślił konieczność aktywnego przeciwstawienia się temu przez samych rolników, którzy swoją ciężką pracą, szczególnie na lichych biłgorajskich ziemiach, zasługują na godne życie. Cz. Małyszek przypomniał, że w powiecie biłgorajskim 40% ludności żyje z rolnictwa, a areał użytków rolnych obejmuje 44 tyś. ha. Powiat biłgorajski znajduje się na pierwszym miejscu w województwie pod względem warunków do inwestowania, co w przyszłości powinno mieć wpływ na poprawę jego sytuacji gospodarczej. Z przemówieniami wystąpili też posłowie, inni goście i burmistrz Józefowa Roman Dziura. Przedłużyło to program dożynek. W części obrzędowej wystąpił zespół ludowy z Aleksandrowa z pokazem nazwanym "Żniwa"

Plon niesiemy, plon..., zabrzmiała stara pieśń, gdy starostowie dożynek Małgorzata Berdzik i Jan Małysza wręczali gospodarzowi dożynek i ks. prałatowi Edwardowi Ludwickiemu dorodne bochny chleba z tegorocznych zbiorów.

Część oficjalna dożynek zakończyła się Mszą św. celebrowaną przez ks. E. Ludwickiego w asyście dziekanów powiatu biłgorajskiego. W trakcie dożynek czynna była wystawa rolnicza, ciesząca się sporym zainteresowaniem rolników.

W części rozrywkowej można było oglądać musztrę paradną orkiestry wojskowej z Zamościa, występy zespołów, ale największą choć krótkotrwałą atrakcją, były skoki spadochronowe, szczególnie efektownie wyglądające na bezchmurnym niebie.

Dożynki zakończyły się zabawą ludową.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: