Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 8/1999
Nauka i wrażenia
W tym roku po raz pierwszy siedmioro dziennikarzy z Redakcji Telewizji Młodych działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury, brało udział w Międzynarodowych Warsztatach Dziennikarskich we Francji. Organizatorem warsztatów było Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie a realizacją zajęła się Agencja Turystyki Młodzieżowej.

Impreza trwała od 11 do 22 lipca. Organizatorzy postawili sobie ambitne cele: integracja uczestników z różnych części Polski, wykorzystanie walorów i możliwości pięknej Doliny Loary (zabytki, ludzie , instytucje) we wspólnej pracy w ramach warsztatów, konfrontacja wyobrażeń na temat Francji z rzeczywistością, poznawanie innej kultury, pokonanie przez polską młodzież pierwszych kroków na drodze do wspólnej Europy.

Przyznacie, że przed wyjazdem mieliśmy prawo mieć obawy czy potrafimy temu wszystkiemu sprostać. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Z szumnej nazwy "Warsztaty Dziennikarskie" odbyło się jedno spotkanie z Panem redaktorem z "Dziennika Polskiego", który poprosił o napisanie krótkiego tekstu na dowolny temat. Był to czas wakacji, więc może o warsztatach wystarczy, teraz o przyjemnościach i odpoczynku.

Mieszkaliśmy w komfortowych warunkach -pokoje jednoosobowe, bardzo sympatyczni ludzie z CM, którzy dbali o nasz wikt i zagospodarowanie czasu - proponując codziennie wycieczki do okolicznych zamków. Ktoś często powtarzał: "...zmęczenie minie- wspomnienia zostaną".

Miejscem naszego stałego pobytu był ORLEAN - miasto w departamencie Loiret, położone nad Loarą i połączone kanałem orleańskim z Sekwaną. Był stolicą Francji aż do czasów Rewolucji Francuskiej. Historia jego sięga starożytności. W 52 r pnę. Orlean był miejscem gdzie rozpoczęło się powstanie przeciwko Rzymianom . W 1309 r powołano do życia uniwersytet, przekształcony z istniejącej poprzednio sławnej szkoły katedralnej. W czasie wojny stuletniej Orlean był jednym z głównych punktów oporu przeciwko Anglikom, którzy oblegali miasto. 7 maja 1429 roku Francuzi, pod przywództwem Joanny d'Arc, odparli Anglików. Na cześć Dziewicy Orleańskiej odbywa się co roku w dniach 7-8 maja wielkie święto. Kulminacja obchodów następuje w Katedrze Świętego Krzyża, która jest sceną dla wspaniałego widowiska typu światło -dźwięk pn. "Pożoga katedry" na pamiątkę wielkiego pożaru katedry w 1429 roku.

Orlean pełen uroczych zakątków można podziwiać z mostu Pont George V (z roku 1766), do którego prowadzi najbardziej elegancka ulica handlowa rue Royale. Historyczna sława miasta zdaje się dominować nad jego znaczeniem w XX wieku, jako ważnego węzła kolejowego , ośrodka przetwórstwa żywności i centrum biznesu.

Dane nam było zwiedzić SULLY-SUR-LOIRE - zamek, który zachował swój średniowieczny charakter. Malowniczo położony, otoczony głęboką fosą, stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych tego regionu. Zamek pochodzi z XIV wieku. Początkowo był fortecą, jednak wraz z kolejnymi zmianami właścicieli stał się rezydencją. Szczególną uwagę zwraca surowa architektura i ciekawe drewniane sklepienie z XVI wieku, będące przykładem doskonałej sztuki ciesielskiej.

W piękny, słoneczny dzień odwiedziliśmy BRIARE-LE-CANAL - niewielkie miasto z portem rzecznym i zadziwiającym swoją konstrukcją, arcydziełem inżynieryjnym : najdłuższym kanałem - mostem w Europie. Konstrukcja ozdobiona jest elementami z kamienia i kutego żelaza. Przecina Loarę , łącząc kanał Briare-Loing z Canal Lateral. Każda z tych dróg wodnych łączy z kolei Sekwanę i Rodan. Można spacerować wzdłuż kanału lub przepłynąć go statkiem spacerowym. Projektantem był Gustav Eiffel /ten sam który skonstruował słynną wieżę/.

Tego samego dnia byliśmy w GERMIGNY-DES-PRES. Największą atrakcją tego miasteczka jest maleńki romański kościółek z IX wieku. Okienka kościoła przesłonięte są alabastrowymi szybkami; w kopule nad wschodnią niszą jest mozaika wykonana ze 130 000 kolorowych szklanych płytek, pochodzących prawdopodobnie z VI wieku, przedstawiająca aniołów pochylonych nad Arką Przymierza.

Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w BLOIS - to jeden z najpiękniejszych zamków w dolinie Loary. Zachował on fragmenty gotyckie z XIII i XIV wieku, renesansowe skrzydło z arkadowymi balkonami od strony Loary i piękną ośmioboczną klatką schodową od strony dziedzińca z czasów Franciszka I. W okresie klasycyzmu dobudowano skrzydło - tzw. Orleańskie zamykające dziedziniec zamku. Zamek w Blois był siedzibą królów: Ludwika XII, Franciszka I i Henryka III. Jak żaden inny z zamków nad Loarą słynie z sensacyjnych dworskich intryg. Ich kulminacją było zasztyletowanie, na rozkaz Henryka III, księcia Gwizjusza.

Niewątpliwą atrakcją turystyczną Blois jest również Dom Magii. Co godzinę z okien dwóch kondygnacji sześć olbrzymich smoków tańczy w rytm przerażającej muzyki.

Na zakończenie wspaniały zamek CHAMBORD - wznosi się okazale w środku wielkiego lasu. Zbudowany w XVI wieku był siedzibą Franciszka I -zapalonego myśliwego. Ozdobiony lasem różnorodnych, fantastycznych wieżyczek sprawia niebywałe wrażenie. Wewnątrz - oryginalna klatka schodowa, zaprojektowana przez Leonarda da Vinci, o dwóch parach schodów, które nie przecinają się w żadnym miejscu. Chambord jest największym pałacem renesansowym w całym kompleksie zamków nad Loarą. Jest tam też polski akcent. W latach 1725 do 1733 w zamku mieszkał wygnany król Polski Stanisław Leszczyński.
Za miesiąc opowiem o Paryżu i jego atrakcjach.

Artur Brożko

P.s. Serdeczne pozdrowienia dla Pani Moniki Stachnik od całej grupy z Biłgoraja.

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: