Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 9/2000
Nie ostatnie spotkania
Mimo ubiegłorocznych zapowiedzi, tradycja i pamięć dla twórcy Biłgorajskich Spotkań z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską - Jacka Fałkiewicza, zmarłego tragicznie przed dziesięciu laty, okazały się silniejsze i oto od 22 do 24 września br. odbyły się dwunaste, kolejne "Spotkania". Organizatorzy; Biłgorajskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie "Teatr i Muzyka" wsparci zostali przez Burmistrza Miasta Biłgoraja, Starostę Powiatu Biłgorajskiego i Zarząd Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej.

W pierwszym dniu "Spotkań", tradycyjnie już wystąpili gospodarze -Teatr Poezji i Piosenki ze specjalnym koncertem i Grupa Teatralna " ZGT", która zaprezentowała kilka scen satyrycznych. Wypełnieniem zwyczaju "Spotkań" byt recital laureata poprzednich spotkań. Beata Osytek zaprezentowała swoje najlepsze utwory.

Na zakończenie tego wieczoru, wystąpiła Barbara Dziekan - szczególny gość "Spotkań", z monodramem "Teatr jest kobietą", który wcześniej pokazany był w Domu Służebnym Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu. Sobota była dniem "roboczym" polegającym na przesłuchaniach 14 uczestników "Spotkań". Na zakończenie koncertu konkursowego wystąpiła z recitalem Agata Slazyk - jedna z laureatów poprzednich "Spotkań".

Niedzielny koncert finałowy przyniósł, tym razem licznie przybyłej publiczności, emocje jakie towarzyszą wszystkim konkursom. Rozdano nagrody i wyróżnienia.

Jury w składzie ; Barbara Dziekan, Andrzej Głowacki, Jan Poprawa i Joanna Fedorowicz postanowiło przyznać: Nagrodę autorska im.Jacka Fałkiewicza (1200zt, ufundowaną przez Burmistrza Miasta Biłgoraj) - Michałowi Falkiewiczowi Nagrodę wykonawczą im.Bogdana Krawca ( 1200zł, ufundowaną przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej) - Marii Stręk. Przyznano cztery równorzędne wyróżnienia po 300zł, ufundowane przez Starostę Powiatu Biłgorąjskiego, Biłgorajskie Centrum Kultury i Stowarzyszenie Teatr i Muzyka: Miłoszowi Pawlikowi, Jackowi Kadisowi, Adamowi Hajdukowi i Zespołowi Telegram. "Małym Sitkiem Nadziei"- nagrodą dla najlepiej rokującego wykonawcy, obdarowano Miłosza Pawlika.

Dwunaste już z kolei "Spotkania" zakończyły się koncertem laureatów. Nie były więc ostatnie i bardzo dobrze, że tak się stało, bo jest to ciągle impreza charakterystyczna dla Biłgoraja i mająca w kulturze naszego miasta poważną pozycję. Osobiście mam nadzieję, że "Spotkania" nie tylko będą kontynuowane, ale też osiągną poziom dawnej świetności.

Tuż po koncercie laureatów , poprosiłem o rozmowę Michała Fałkiewicza;

Jednym z twórców "Spotkań" był pański ojciec -jakie miejsce zajmuje w Pana działalności artystycznej, poezja i piosenka, której autorem był Jacek Fałkiewicz?
Jego twórczość jest dla mnie najważniejsza, ponieważ wychowywałem się na muzyce ojca i czuję się od zawsze związany z poezją śpiewaną. Kocham to i dlatego to robię. Wykonuję utwory ojca i tym razem na "Spotkaniach" wykonywałem utwór ojca "Barman w górniczej knajpie".

Do tej pory, niezbyt był Pan widoczny na "Spotkaniach"?
Bywałem, tylko raczej z boku, jako akompaniator, dlatego może nie było mnie tak bardzo widać.

Czym się Pan zajmuje?
Teraz uczę się w Szkole Muzycznej II stopnia w Zamościu w klasie saksofonu. Przyszłość swoja widzę z muzyką.

Czy za rok wystąpi Pan na "Spotkaniach"?
Na przyszłych " Spotkaniach ", jako laureat obecnych, będę miot własny godzinny recital.

Czekamy na ten koncert i gratuluję sukcesu!

Marek J.Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: