Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 9/1995
Dni poezji i piosenki
VII BIŁGORAJSKIE SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANĄ I PIOSENKĄ AUTORSKĄ , jako największa niemal Impreza muzyczno-poetycka w południowo-wschodniej Polsce, odbyły się w Biłgoraju w dniach 22-24 września br.
Dzień pierwszy - piątek.
Siódme już, (jak ten czas leci!) "Spotkania młodych muzyków i poetów, które tradycyjnie odbywają się we wrześniu, otwarte zostały przez burmistrza Stefana Oleszczaka. Sala widowiskowa BDK pełna młodzieży i nieco starszej "młodzieży". Inauguracja rozpoczęła się koncertem "TAM U NAS", złożonym częściowo z nowych i wykonywanych już utworów w poprzednich "Spotkaniach" przez Ich laureatów z udziałem Teatru Poezji i Piosenki BDK i Grupy ZGT. Wystąpili więc, Sambor Dudziński, Jacek Musiatowicz, Jagoda Naja, Katarzyna Szramko, Magdalena Turowska, Jarosław Wąsik, Mirosław Cżyżkiewicz.

Dzień drugi - sobota
Dzień (a właściwie późny wieczór) koncertu konkursowego. Obok uczestników konkursu wstąpił Sambor Dudziński i Teatr Poezji i Piosenki BDK. Głównie jednak uwaga widowni skierowana była na uczestników konkursu. Czyli na: Marzenę Lamch i Grupę SOFT POWER z Częstochowy, Jolantę Sip z Lublina, Grzegorza Tomczyka z Górzyc, Kabaret TUPET z Zamościa, Ewę Lembryk z Tarnogrodu, Sławomira Kusza z Opola, Marcina Tomasika z Sieradza, Grzegorza Trościńskiego z Tarnobrzegu. Grupę MISIOWIE PUSZYŚCI z Górzyc, Jakuba Pałysa i Adama Pruszyńsklego z Dzierzkowic, Mariana Szewerę z Zamościa, Grupę PRZYJACIELE NIEBIESKIEJ TANCBUDY z Radomia, Barbarę Chmielewską z Sieradza, Piotra Iskrę z Biłgoraja, Katarzynę Smyk z Lubartowa, Grupę KRZYK NADZIEI z Warszawy, Wiesława Mikusia z Zamościa, Grupę CARPE DIEM z Radomia, Grupę PARTIMARION z Częstochowy, Martę Pacanowską z Bydgoszczy, Waldemara Smlałkowsklego z Wrocławia i Jacka Musiatowicza z Radzynia Podlaskiego.
Wielu uczestników to starzy bywalcy "Spotkań" dobrze znani biłgorajskiej publiczności.

Dzień trzeci - niedziela
Kończą się przesłuchania. Mamy wreszcie Koncert Galowy i wszystko staje się jasne. Kto jest najlepszy, kto co wyśpiewał. Prowadzący "Spotkania" Maryla Olejko l Janusz Rosłan, proszą kolejno na scenę laureatów, ci prezentują jeszcze raz uznane za najlepsze utwory. Wreszcie scena staje się pełna uczestników "Spotkań". Głos zabiera przewodniczący jury Andrzej Głowacki, który ku zdziwieniu publiczności oświadcza; Jury czuje się w obowiązku przypomnieć organizatorom, iż funkcją organizatora i gospodarza, jest organizować i gospodarzyć, a nie głowach jurorów prezentując kilka kreacji wykonawczych i autorskich w przerwach prezentacji konkursowych. Teatrowi Poezji i Piosenki wydajemy zakaz występów pozakonkursowych a za tegoroczne wyrażamy serdeczne podziękowanie. Chwila konsternacji i... sala rozbrzmiewa oklaskami. Dalej pan Głowacki przedstawił pozostały skład jury; Andrzej Ciborski, Piotr Mikołajczyk i Joanna Fedorowicz. Jury po wysłuchaniu dwudziestu trzech prezentacji postanowiło przyznać;
Nagrodę Główną - GĘSTE SITO KRYTYKI 1600 zł. fundacji Biłgorajskiego Domu Kultury - Waldemarowi Smiałkowskiemu .
Nagrodę im.BOGDANA KRAWCA i 500 zł..oraz aparat fotograficzny, fundacji Wojewódzkioego Domu Kultury w Zamościu i Foto Studio z Biłgoraja, za walory wykonawcze - Barbarze Chmielewskiej .
Nagrodę im.JACKA FAŁKIEWICZA i 500 zł. fundacji Burmistrza Biłgoraja, za walory autorskie - Jackowi Musiatowiczowi.
Przyznano też WYRÓŻNIENIA po 100 zł fundacji WDK w Zamościu dla:
Gr. CARPE DIEM , Marzeny Lamch i Gr.SOFT POWER, Ewy Lembryk, Gr.PRZYJACIELE NIEBIESKIEJ TANCBUDY l Marty Pacanowsklej.
WYRÓŻNIENIA HONOROWE otrzymały;Gr.PARTIMARION,Gr.MISIOWIE PUSZYŚCI,
WYRÓŻNIENIE SPECJALNE za kontynuowanie tradycji kabaretu autorskiego przyznano Kabaretowi TUPET.
- Nagrodę MAŁE SITKO NADZIEI otrzymały autorki tekstów i muzyki Marta Pacanowską i Joanna Tomaszewska.
Koncert Galowy, tradycyjnie już zakończony został pleśnią "Daj ml Panie teatr" śpiewaną przez wszystkich wykonawców.
"Spotkania" to nie tylko duża impreza artystyczna, ale jak okazało się w tym roku, impreza coraz lepsza i ciekawsza. Po pierwsze, uderzała znakomitą scenografią pomysłu pana Andrzeja Głowackiego, który wykorzystał tkaninę artystyczną pani Marzeny Kowalskiej i wiele Innych bardzo biłgorajskich rekwizytów . Po drugie, do tej scenografii użyto umiejętnie kolorowych "mgieł" i gry świateł, dzieła pana Andrzeja Grody z pamocą pana Krzysztofa Kryczki i pana Krzysztofa Buczka. Wszystko to co dla oka sprawiało, że czuliśmy się jak w teatrze a nie na akademii z okazji..., jak to niegdyś na "Spotkaniach" bywało. Po trzecie, to co dla ucha, śpiewana poezja czy piosenka, chyba poziomem nie odbiegały od ubiegłorocznych "Spotkań", chyba też nie było olśniewających gwiazd, to przyznać trzeba, że poziom utworów i wykonania był wyrównany i dość wysoki. Potwierdzała to nasza publiczność wyczuwając wszystko znakomicie. Jeżeli musiałbym ponarzekać to tylko, jak się to mówi, "śladowe", na repertuar - chybiony w jednym, może dwu przypadkach. Bo, mol Państwo , takie przyjemne, estetyczne wrażenia jak efektowna scenografia, dobra muzyka, urodziwa dziewczyna, kiedy "wyrzuca z siebie" słowa zupełnie nie przystające do tego wszystkiego, to cały czar pryska. Mimo, że autor tekstu to wielkie nazwisko. Wprawdzie i wielkim zdarzało się poświntuszyć, ale czy to musiało być?
Ogólnie jednak repertuar w tym roku był zupełnie dobry l bardzo wiązał się ze sceną.
W sumie nastrojowe "SPOTKANIA Z POEZJĄ ŚPIEWANA I PIOSENKA AUTORSKĄ, BIŁGORAJ '95 należy zaliczyć jako imprezę bardzo udaną, którą zaczyna dostrzegać biłgorajska młodzież i stopniowo....ta starsza młodzież.
Miejmy nadzieję. Jak owo małe sitko, na równie ciekawe "Spotkania " w przyszłym roku.

MJS

P.S. Mecenasami "Spotkań" w tym roku okazali się obok wyżej wymienionych;
Ministerstwo Kultury i Sztuki., AMBRA, Zakład Ceramiki Budowlanej w MarkowIczach.BIŁMAS.BAKO, APIS, Sklep ERIKA - Urszuli Bełżek, FOTO-STUDIO, M.l M. Wrońskich, Księgarnia J. i Cz. Podlewsklch,BIŁPREX, P.H.U. BARTNIK - ROSŁAN, GRAF BIT Z.Taczała i K.Pudełko.MISA W A.Wasąg, Zakład Cukiernicze - Piekarniczy Krzysztof Gałka, SITARSTWO M.Mazur.S.C. JUNIOR.

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: