Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 9/1996
Rocznicowe spotkanie
27 września br., w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Biłgoraju, odbyło się spotkanie weteranów - byłych żołnierzy AK. Tego dnia minęły cztery lata od odsłonięcia i poświęcenia pomnika ustawionego na skwerze przy starej elektrowni, a poświęconego żołnierzom Armii Krajowej Obwodu Biłgorajskiego. Grono zebranych nie było zbyt liczne - czas robi swoje. Jeden z uczestników spotkania wyraził to w ten sposób:
"jeszcze przed kilku laty, z oddziału "Corda" było nas kilku, dzisiaj zostało nas tylko dwóch, i to coraz rzadziej z tym drugim ale widujemy",

Po lO00 na salę wkroczył poczet sztandarowy rozpoczynając tym samym uroczyste spotkanie. W Imieniu Urzędu Miasta i Rady Miejskiej zebranych powitał przewodniczący Rady Miejskiej -Tomasz Książek, a następnie zapoznał z programem uroczystego spotkania.

Po tym wstępie p. Wacław Kuliński - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Biłgorajskiego - odczytał listę 17 osób, którym decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, z dnia 23 kwietnia 1996 r. przyznano Krzyż Armii Krajowej. Dekoracji dokonał Tomasz Książek przy współudziale prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Biłgorajskiego - Wacława Kulińskiego.

W imieniu odznaczonych wystąpił Stanisław Błażejewski, który podziękował władzom miasta za wręczone odznaczenia mówiąc, że będą one przypominały tak odznaczonym jak i pozostałym zebranym lata wojny i okupacji, lata walki z najeźdźcą i okres prześladowań, gehenny narodu polskiego.

Po tej części uroczystości zebrani, wspólnie z harcerzami uczestniczącymi w spotkaniu, udali się: na cmentarz wojskowy przy ul. Lubelskiej, gdzie u stóp pomników upamiętniających pomordowanych i poległych za wolność oraz na grobach żołnierzy AK złożyli kwiaty i zapalili znicze, nie zapominając o odwiedzeniu grobu spoczywającego tu komendanta obw. biłgoraj skiego AK - Corda - poległego pod Osuchami. Również złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na postumencie pomnika żołnierzy AK obwodu biłgorajskiego na skwerze przy starej elektrowni.

Po tym udano się na cmentarz w Puszczy Solskiej, gdzie również odwiedzono groby poległych i zmarłych byłych żołnierzy AK, w tym również grób harcmistrza ZHP (Szarych Szeregów) Tadeusza Iwanowskiego.

Kolejnym etapem spotkania był Kościół parafialny p.w.św. Marii-Magdaleny w Puszczy, gdzie tutejszy chór kościelny wystąpił z koncertem pieśni religijnych.

Ostatnim etapem spotkania było Żelebsko, gdzie weterani wspólnie z harcerzami, po wszystkich oficjalnych etapach uroczystości, mogli wreszcie swobodnie odetchnąć i poczuć się bardziej rodzinnie i swojsko przy zorganizowanym tu ognisku. Jeden z uczestników spotkania, były żołnierz AK Władysław Dąbek, w rozmowie z harcerzami podzielił się wspomnieniami z okresu okupacji i walki z okupantem. Na zakończenie spotkania p. Wacław Kuliński podziękował wszystkim zebranym za uczestnictwo w uroczystym spotkaniu, a sponsorom za zorganizowanie i sfinansowanie tegoż spotkania.

Ryszard Złamański

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: