Miasto | Historia | Kultura | Sport | Miejsca | Edukacja | Prasa | Okolice | Aktualności
 
Prasa
Gazeta "Tanew" 9/1997
Kruk na basach
czyli IX Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską

Jak co roku w jesieni odbywają się w Biłgoraju spotkania z autorami i wykonawcami poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. W tym roku "Spotkania" rozpoczęły się 26 września, tradycyjne już koncertem z udziałem laureatów ubiegłorocznych "Spotkań" Agaty Ślazyk, Jacka Musiatowicza, Szymona Zychowicza i Jarosława Wąsika, oraz gospodarzy - Grupy Teatralnej ZGT i Teatru Poezji i Piosenki. Gośćmi "Spotkań" byli cudzoziemcy Christoph Michaike i Cari Majneri z Wiednia. Wykonali utwory w stylu Folk, nurtu wywodzącego się z Country oraz standardy muzyki rockowej - Christoph mocnym, bluesowo-rockowym głosem, a Cari wspaniałą grą na gitarze szybko zdobyli publiczność, która domagała się bisu. Zachwyceni atmosferą "Spotkań" i biłgorajską publicznością Austriacy obiecali, że w przyszłym roku przyjadą z nowym programem.

27 września w sobotę, przez cały wieczór i noc odbywały się przesłuchania konkursowe. Wystąpiło 26 wykonawców i zespołów z całej Polski. Z Biłgoraja słuchaliśmy Olgi Zakościelnej śpiewającej "Na promenadzie" sł. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z muzyką Janusza Rosłana oraz "Światu" sł. Leopolda Staffa i muzyka Bogdana Gozdeckiego. Marek Król śpiewał własne utwory - "Barometr" i "Droga". Joanna Czerwonka śpiewała "Zachód słońca Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z muzyką Andrzeja Gozdeckiego oraz "Deszcz jesienny" Leopolda Staffa z muzyką Janusza Rosłana. Wśród wykonawców byli jak zwykle starzy bywalcy "Spotkań" i oczywiście debiutanci. Jeden z nich sprawił wszystkim miłą niespodziankę i już po występie nikt nie miał wątpliwości, kto w tym roku na biłgorajskiej scenie okazał się najlepszy.

28 w niedzielę odbył się koncert galowy. Poprzedził go recital Leszka Długosza, w którym popularny krakowianin recytował swoje wiersze, śpiewał piosenki, a nawet rozmawiał z publicznością, było to wspaniałe przeżycie. W drugiej części koncertu wystąpili laureaci "Spotkań". Jury, w którym zasiadali; Leszek Długosz, Andrzej Głowacki, Jan Poprawa, Stefan Szmidt i Joanna Fedorowicz, postanowiło przyznać Nagrodę Główną - "Gęste Sito Krytyki"- 1000 zł., ufundowaną przez Wojewodę Zamojskiego - JAROSŁAWOWI CHOJNACKIEMU ze Szczytna. Laureat, o nim wcześniej wspomniałem anonimowo, śpiewał znakomicie, można zaryzykować nawet twierdzenie, że był o klasę lepszy od pozostałych wykonawców. Pozostawił po sobie w Biłgoraju niezapomniane wrażenie. Publi-czność była zachwycona obdaro-wując go Nagrodą Publiczności. Słuchaliśmy w jego oryginalnym wykonaniu "Pieśni jesiennej" Federico Garci Lorci i "Anielskich chórów " Adama Asnyka, do których skomponował muzykę. Nagrodę imienia Jacka Fałkiewicza - 800 zł. ufundowaną przez Burmistrza Biłgoraja przyznano MARKOWI SOCHACKIEMU z Sandomierza, oryginalnemu bywalcowi "Spotkań". Śpiewał własne utwory "Cyganeria" i "Niepokorni". Nagrodę imienia Bogdana Krawca - 800 zł, ufundowaną przez Dyrektora WDK w Zamościu, otrzymała JOANNA CZERWONKA.. "Małe sitko nadziei "- 300 zł. dostała Ola Onyszczuk ze Stargardu Szczecińskiego. Przyznano cztery wyróżnienia po 200 zł. W kategorii autorskiej - Ewie Lembryk z Tarnogrodu i Marcinowi Różyckiemu z Lublina. W kate-gorii wykonawczej - Agacie Talandzic z Żabna i Agacie Ślazyk z Częstochowy.

IX Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską miały jakby jakiś żywszy charakter, zauważało się odejście od płaczu, deszczu, różnego rodzaju wrzasków, bezsensownego bełkotu z niecenzuralnymi słowami itp. w stronę utworów bardziej inteligentnie skomponowanych, pogodnych, choć nie pozbawionych ekspresji, niekiedy rubasznych, słowem śpiewano dobrą poezję. Publiczność przyjmowała to bardzo dobrze i niekiedy entuzjastycznie, tylko kruk na basach wiszących wysoko ponad sceną pozostał niewzruszony.

M. J. Szubiak

©Arkadiusz Lipiec Informacje | Strona główna Szukaj: